DASK Yenileme Zorunlu Mu?

DASK Yenileme Zorunlu Mu?

Sorunun yanıtını hiç uzatmadan hemen verelim. DASK zorunlu olan bir sigorta türüdür ve yapıldığında yenilenmesi de zorunludur. 1 yıllık olarak yapılan bu sigorta her yıl yenilenir ve bu sayede evinizi deprem gibi doğal afetlere karşı korumuş olursunuz. DASK yenilemesi yapılırken aşağıdaki detayların göz önünde bulundurulması gerekiyor. Bu sayede DASK sigortasının bitimi sonrasında yeni sigortanızın da başlangıcının ayarlanması gerekli.

  • DASK sigortasını yenilediğiniz takdirde hasarsızlık indirimi hakkınız olacaktır. Bunun için her yıl düzenli olarak yenilenmesi önemlidir.
  • Yapılan sigorta ücretinin düzenli olarak yapılması gerekir.
  • DASK yaptırdığınız şirketinizi istediğiniz zaman yenileyebilirsiniz.

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda kafanızda DASK sigortasını yaptırmazsam ne olur sorusu oluşabilir. Bunu açıklamamız gerekirse şöyle bahsedebiliriz.

DASK Yapılmazsa Ne Olur?

DASK her ne kadar zorunlu olan bir sigorta türü olsa da yapılmaması halinde herhangi bir yaptırımı yoktur. Bunun için yaptırmadınız diye ceza ödemezsiniz. Aslına bakılırsa konut sahiplerinin evleri için DASK yaptırmamasının en büyük nedeni de budur.

DASK yaptırdığınız zaman poliçeniz içerisinde yer alan teminatlar dahilinde meydana gelen doğal afetler nedeniyle binada oluşabilecek hasarlar sigorta firması tarafından karşılanır. Ancak sigortanızı yaptırmazsanız bu durumda oluşacak zararı kendiniz karşılamak durumunda olursunuz. Deprem her an olabilecek doğal bir afet ancak her zaman küçük zararlardan oluşmaz. Unutmamak gerekiyor ki çok şiddetli gelen bir deprem sonrasında binanız yıkılabilir ya da kullanılmaz hale gelebilir. İşte böyle durumlarda maddi olarak sıkıntı içine girmek istemiyorsanız o zaman DASK’ınızı da mutlaka yaptırmanız gerekiyor.

DASK yaptırdıktan sonra binanız tamamen yıkılmış olsa bile zararınız karşılanacak ve deprem sonrasında gündelik yaşamınıza çok hızlı bir şekilde dönebilirsiniz.

DASK Yenilenmezse Cezası Var mı?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi DASK’ınızı yenilememeniz durumunda ceza işlemi uygulanmaz. Karşılaşacağınız ilk şey DASK yaptırmadığınız için hasarsızlık indiriminden yararlanamıyor olmanızdır. Bunun yanı sıra konutunuza elektrik, su ve doğalgaz gibi aboneliklerinizi yaptıramazsınız. Bu da özellikle kiralık evlerde mutlaka DASK’ın olması gerekir.  

Depremi zorunlu olduğu için değil evinizin ve canınızın bir güvenliği için yaptırmanız gerekiyor. DASK sigortanızı yaptırdıktan sonra mutlaka yenilenmesine özen gösterin.

28 Aralık 2019
593 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al