Konut Sigortası Yaptıracakların Bilmesi Gerekenler

Konut Sigortası Yaptıracakların Bilmesi Gerekenler

İlk kez konut sigortası yaptıracak olan kişilerin bilmesi gereken birtakım önemli hususlar vardır. Bu önemli hususların bilinmesi durumunda nasıl ve neden konut sigortası yaptırmak istediğinizi de daha net bir şekilde anlamış olacaksınız.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Konut sigortası iş yerini, evini ya da belli aralıklarla ikamet edilen yerlerin deprem, sel ve benzer doğal afetlere karşı korunmasını sağlayan bir sigorta turudur. Konut sigortası içerisinde farklı teminatlar olduğu gibi isteğe bağlı olarak bu teminatların içeriğini de çeşitlendirip daha güçlü hale getirebilirsiniz. 

Konut sigortasında fiyatlar risk bölgelerine göre belirlenmiş olduğu gibi binanızın nerede olduğu, ne durumda olduğu, hangi katta olduğu ve yapının tarzı gibi konuların tamamı konut sigortasının etkilenmesine imkan sağlayacaktır. Bunun için her evin sigorta fiyatı birbirinden farklı çıkabilir.

Bir konutun sigorta ettirilmesi durumunda konut içerisinde bulunan tüm sabit tesisat güvence altına alış olur ve bunun içinde tüm eşyalar sigortalı olarak kabul edilir. Bunun için evinizi korumak istediğiniz zaman konut sigortası çok önemli alternatifleri de beraberinde getirecektir.  3  

Hasarın meydana gelmesi halinde eşyaların da zarara uğramaması için sigortaya konu olan konutun içindeki eşyalarla birlikte güvenceye alınması gerekir. Bu sayede az bir maliyet farkı ile daha büyük bir güvence sağlanır.

Bina Değeri Nedir?

Konut sigortası yaptırılırken karşınıza çıkacak olan terimlerden bir tanesi de binanın değeridir. Bunun nedeni ise binanın inşa edilmesi sırasında ortaya çıkacak olan maliyetin hesaplanmasıdır. Yapının özelliğine göre bu maliyet değişik olabilir. Bunun içinde asla gözden kaçırılmaması gerekir. Sigorta bedeli yüksek olmadığı sürece binalarda teftişe gidilmez.

Sigortalı Malın Sahibi Değiştiğinde Ne Olur?

Konut sigortasında poliçenin sağlamış olduğu haklar güvence altındadır. Malın yeni sahibine geçer ve bunun için 15 gün içinde sigorta şirketine bildirilmesi gerekir. Eğer bildirim yapılmamışsa bu durumda sigorta şirketinin sorumluluğunda kabul edilmez.

Konut Sigortası Her Eve Yapılır mı?

Konut sigortasının amacı sadece binaları korumak değildir. Bina içerisindeki tüm eşyaları ve varlıkları korumak içindir. Dolayısıyla konut sigortası her ev için yapılabilir.

Konut sigortası teklifinizi bizden mutlaka almalısınız.

02 Mayıs 2020
448 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al