CT Taraması Nedir?

Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması, vücudunuzun etrafında farklı açılardan alınan bir dizi X-ışını görüntüsünü birleştirir ve vücudunuzdaki kemiklerin, kan damarlarının ve yumuşak dokuların enine kesit görüntülerini oluşturmak için bilgisayar kullanır. CT tarama görüntüleri, düz X ışınlarından daha ayrıntılı bilgi sağlar.

Bir CT taramasının birçok kullanımı vardır, ancak özellikle araba kazalarından veya diğer travma türlerinden iç yaralanmaları olabilecek kişileri hızlı bir şekilde incelemek için çok uygundur. Bir BT vücudun hemen hemen tüm parçaları görselleştirmek için kullanılabilir tarama ve yanı sıra planı tıbbi, cerrahi veya radyasyon tedavisine hastalığı veya yaralanması teşhis etmek için kullanılır.

CT Taraması Ne İçin Yapılır?

  • Kemik tümörleri ve kırıkları gibi kas ve kemik bozukluklarını teşhis 
  • Bir tümörün, enfeksiyonun veya kan pıhtısının yerini tespit etme,
  • Ameliyat, biyopsi ve radyasyon tedavisi gibi işlemler,
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları ve durumları tespiti,
  • Kanser tedavisi gibi belirli tedavilerin etkinliğini izlemek,
  • İç yaralanmaları ve iç kanamayı tespit etmek,

Radyasyon Oranı Nedir?

CT taraması sırasında, kısa bir süre iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalırsınız. Radyasyon miktarı, sıradan bir röntgen sırasında alacağınızdan daha fazladır. Çünkü CT taraması daha ayrıntılı bilgi toplar. BT taramalarında kullanılan düşük doz radyasyonun uzun vadeli zarara neden olduğu gösterilmemiştir, ancak çok daha yüksek dozlarda potansiyel kanser riskinizde küçük bir artış olabilir.

BT taramalarının, herhangi bir küçük potansiyel riskten daha ağır basan birçok faydası vardır. Doktorlar, gerekli tıbbi bilgileri elde etmek için mümkün olan en düşük radyasyon dozunu kullanırlar. Ayrıca, daha yeni, daha hızlı makineler ve teknikler, daha önce kullanılandan daha az radyasyon gerektirir. BT taramanızın yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.

İlginizi çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Doğmamış bebeklere zararlı mı?

CT taramasından gelen radyasyonun bebeğinize zarar verme olasılığı düşük olsa da, doktorunuz bebeğinizin radyasyona maruz kalmasını önlemek için ultrason veya MRI gibi başka bir muayene türü önerebilir. BT görüntülemede kullanılan düşük doz radyasyonda, insanlarda hiçbir olumsuz etki gözlenmemiştir.

Reaksiyonlar

Bazı durumlarda, doktorunuz kontrast madde adı verilen özel bir boya almanızı tavsiye edebilir. Bu, BT taramanızdan önce içmeniz istenen veya kolunuzdaki bir damardan verilen veya rektumunuza yerleştirilen bir şey olabilir. Nadiren de olsa, kontrast madde tıbbi sorunlara veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

02 Mart 2021
24 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al