Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Hasarsızlık İndirimi Ne Demek ve Oranları Nedir?

Hasarsızlık İndirimi Ne Demek ve Oranları Nedir?

Hasarsızlık indirimi sigorta ile ilgili bize gelen sorularda en çok karşılaştığımız merak edilenler arasında bulunan diyaloglardan bir tanesidir. Bilindiği gibi trafikte seyir halinde olan tüm araçların zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekiyor. Bunun yanı sıra isteğe bağlı olarak yapılan kasko sigortasında mevcuttur. Dolayısıyla sürücüler bu kaskoyu yaptırmak zorunda değildir. Ancak işin mantık olarak düşünülen tarafına baktığımız zaman şunu görüyoruz ki kasko da en azından trafik sigortası da mecburi konuma gelmiştir. Trafik ve kasko sigortası başta olmak üzere sigorta acentesinden alacağınız her sigorta hizmetinin süresi 1 yıl olarak hazırlanır. Bu süre içerisinde aracınızın başına gelebilecek maddi hasarlarda siz ve aracınız güvence altına alınmış olacaktır. İşte böyle durumlarda aracınıza düzenli olarak yaptıracağınız trafik sigortası hizmetinde hasarsızlık indirimi kazanırsınız. Hasarsızlık indirimi yaptırdığınız sigorta fiyatında belli şartlara bağlı olarak yapılan bir indirim miktarıdır.

Bir sürücünün hasarsızlık indiriminden faydalanabilmesi için belli şartların yerine getirilmiş olması gerekiyor. Bu şartlardan en önemlisi ise sigortalı olduğunuz süre içerisinde aracınızla kaza yapmamış olmanız gereklidir. Sigorta yaptıran bir kişi 1 yıllık süre içerisinde kaza yapmaz ise bir sonraki yılda yapılacak olan sigorta yenilenmesinde bu indirim miktarı da yapılmış olacaktır. hasarsızlık indiriminde uygulanan farklı kurallar vardır. bu da indirimin oranları şeklinde olacaktır. Bu indirim oranlarının ne şekilde olduğunu merak ediyorsanız onu da şu şekilde belirtebiliriz. 

Hasarsızlık İndirim Oranları

Hasarsızlık indiriminde oranlar 4 dönem şeklinde belirlenmektedir. Eğer ki siz sigortanızı 1 yıl sonrasında kaza yapmamış şekilde devam ettirecekseniz bu durumda % 30 oranında bir indirim hakkı kazanmış olursunuz. Yani sigorta yaptırma fiyatınız bir yıl sonrasında % 30 civarında daha düşük olacaktır. ilk yıldan sonra devam eder ve sigortanızı yenilerseniz o zaman bu oran biraz daha yükselecek ve %40 oranına kadar çıkacaktır. Bununla yetmez 3. yıldan itibaren de kazanacağınız bu oran %50’ye çıkar. Son olarak dördüncü dönemde %60 olur ve bundan sonraki yıllarda kaza yapmadığınız sürece alacağınız indirim miktarı %60 oranında olacaktır. Sonuç olarak şunu da belirtelim hasarsızlık indiriminde bazı sigorta firmaları farklı oranlar uygulayabiliyor.

27 Şubat 2019
197 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al