Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Buji Arızası Belirtileri

Buji Arızası Belirtileri

Otomobilinizin bujilerinde meydana gelen arızayı dışarıdan baktığınız zaman görebileceğiniz gibi aracınızın üzerinde takılıyken de kendisini belli edebilir. Buji otomobillerde ateşleme sisteminin çok önemli bir parçasını oluşturur. Bujilerde meydana gelen bir sorunda ise otomobilin yanma odasında bulunan hava ile yakıt karışımının kısmi veya tam yakılmadan egzozdan dışarı atılmasına neden olur ve bu da aracın performansında ciddi anlamda düşme demek olacaktır. Üstelik bu durum aracın normalin üzerinde bir yakıt harcaması demek olur. Bujilerde meydana gelen arıza halinde aracın çalışması standardın dışında olacak ve araç rölantide iken titremeler meydana gelecektir. Aracın motorundan gelen gürültülü seslerde bujilerin neden olduğu belirtilerdendir. Peki bunların dışında buji arızasının belirtileri nelerdir? Derseniz şu şekilde onları da belirtebiliriz.

Buji Arızasının Belirtileri Nedir?

  • Aracınız sarsıntılı olarak çalışacaktır.
  • Rölanti sabit olarak kalmaz sürekli bir dalgalanma meydana gelir.
  • Aracın devir alması daha yavaş olur.
  • Aracın performansında düşüşler başlar
  • Aniden hızlanacağınız zaman teklemeler meydana gelebilir
  • Egzozda patlamalar olur

Yukarıdaki belirttiklerimiz standart ve sökülmeden anlaşılabilecek sıkıntılardır. Ancak bunların dışında da sökülerek anlaşılan bir takım sorunlar vardır. Bu sorunlar ise şu şekildedir.

Örneğin enjektör bölümünde meydana gelmiş olan sorun ya da bujinin ucunda pislenme mevcut ise bu durumda aracın buji sorununun olup olmadığını ancak o parçayı sökerek anlayabilirsiniz. Aynı belirtileri veren farklı ateşleme sistemi parçaları da mevcuttur.

Peki, sanayiye gittiniz ve aracınızı bir ustaya göstereceksiniz. Usta bu durumda hangi kontrolleri yaparak durumun ne olduğunu anlayabilir.

  • Aracı cihaza bağlayarak verileri kontrol edebilir. Bu en basit olan yöntemdir ve kesin denilebilir.
  • Egzozun verilerine bakarak durum anlaşılabilir.
  • Bujinin uçları ölçülerek kontrol sağlanmış olabilir
  • Bu kablosu ve bobin tek tek kontrol edilerek tespit edilebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz kontroller yapılarak bujilerinizde sorun olup olmadığı varsa hangi bujide sorun olduğu da anlaşılabilmektedir. Sizde şekilde sorunlu olan bujiyi değiştirerek aracınızı normale dönüştürebilirsiniz.   

Bujinin Değişmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

Bujilerin değişimlerinde net olarak bir süre vermek mümkün değildir. Bunun içinde bozulunca değil de rutin kontroller sırasında aracın buji ve buji kablolarının kontrol edilmesi gerekir. En az 2 bakımda bir de değişim yapılması tavsiye edilir.

22 Haziran 2019
508 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al