Balık Yağı Nedir ve Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Nedir ve Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağı, omega–3 yağ asitlerinin diyet kaynağıdır. Vücudunuzun kas aktivitesinden hücre büyümesine kadar birçok fonksiyon için omega-3 yağ asitlerine ihtiyacı vardır.

Omega-3 yağ asitleri gıdalardan elde edilir. Vücutta üretilemezler. Balık yağı, iki omega-3 içerir. DHA ve EPA’nın diyet kaynakları somon, uskumru ve alabalık gibi yağlı balıklar ve midye, istiridye ve yengeç gibi kabuklu deniz ürünleridir. Bazı kabuklu yemişler, tohumlar ve bitkisel yağlar başka bir omega-3 içerir.

Balık yağı takviyeleri sıvı, kapsül ve hap şeklinde olabilir. İnsanlar anti-inflamatuar etkileri için balık yağı alırlar.

Kalp Hastalığı

Araştırmalar, haftada en az iki kez balık yağı tüketen kişilerin kalp hastalığından ölme riskinin daha düşük olduğunu gösterse de, balık yağı takviyesi almanın kalp sağlığına çok az veya hiç faydası yok gibi görünüyor.

Yüksek Tansiyon

Birden fazla çalışma, balık yağı takviyesi alan kişilerde kan basıncında mütevazi düşüşler bildirmektedir. Balık yağının yararlı etkilerinin, orta ila şiddetli yüksek tansiyonu olan kişilerde hafif tansiyon yükselmesi olanlara göre daha fazla olabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Yüksek Trigliseritler Ve Kolesterol

Omega-3 yağ asitlerinin kan trigliserit düzeylerini önemli ölçüde azaltabileceğine dair güçlü kanıtlar var. Ayrıca, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya “kötü”) kolesterol seviyelerinde bir artış gözlemlenmesine rağmen, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL veya “iyi”) kolesterolde de hafif bir iyileşme olduğu görülmektedir.

Romatizmal Eklem İltihabı

Araştırmalar, balık yağı takviyelerinin romatoid artritli kişilerde ağrıyı azaltmaya, sabah sertliğini iyileştirmeye ve eklem hassasiyetini hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Rahatlama genellikle mütevazı olsa da, iltihap önleyici ilaçlara olan ihtiyacı azaltmak için yeterli olabilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Ücretleri Ankara

Omega-3 yağ asitleri sağlık için gereklidir. Kızartılmış değil, haşlanmış veya fırınlanmış balık yiyerek onları diyetinizden almaya çalışın. Yüksek trigliserit veya romatoid artritiniz varsa balık yağı takviyeleri yardımcı olabilir.

Balık yağında neredeyse hiç cıva bulunmaz, bu da bazı balık türlerinde endişe kaynağı olabilir. Genel olarak güvenli olsa da, çok fazla balık yağı almak kanama riskinizi artırabilir ve bağışıklık tepkinizi etkileyebilir. Balık yağının deniz ürünlerine alerjisi olan kişiler için güvenli olup olmadığı açık değildir. Bir doktor gözetiminde balık yağı takviyeleri alın.

03 Temmuz 2021
58 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al