Lösemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lösemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lösemi, kan veya kemik iliği kanseridir. Kemik iliği kan hücreleri üretir. Kan hücresi üretimiyle ilgili bir sorun nedeniyle lösemi gelişebilir. Genellikle lökositleri veya beyaz kan hücrelerini etkiler. Lösemi büyük olasılıkla 55 yaşın üzerindeki insanları etkiler, ancak aynı zamanda 15 yaşın altındakilerde en sık görülen kanserdir.

Akut lösemi hızla gelişir ve hızla kötüleşir, ancak kronik lösemi zamanla kötüleşir. Birkaç farklı lösemi türü vardır ve en iyi tedavi şekli ve bir kişinin hayatta kalma şansı, sahip oldukları türe bağlıdır.

Lösemi Nedenleri Nelerdir?

Lösemi, başta beyaz hücreler olmak üzere gelişen kan hücrelerinin DNA’sı hasar gördüğünde gelişir. Bu, kan hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde büyümesine ve bölünmesine neden olur. Sağlıklı kan hücreleri ölür ve yeni hücreler onların yerini alır. Bunlar kemik iliğinde gelişir.  Anormal kan hücreleri, yaşam döngülerinin doğal bir noktasında ölmezler. Bunun yerine, daha fazla yer kaplarlar ve oluştururlar. Kemik iliği daha fazla kanser hücresi ürettikçe, sağlıklı beyaz kan hücrelerinin büyümesini ve normal şekilde çalışmasını engelleyerek kanı aşırı doldurmaya başlarlar. Sonunda, kanserli hücreler kandaki sağlıklı hücrelerin sayısından fazladır.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Lösemide Risk Faktörleri

Lösemi için bir dizi risk faktörü vardır. Bu risk faktörlerinden bazılarının lösemi ile diğerlerinden daha önemli bağlantıları vardır:

Radyasyon: Bu, önceki bir kanser için radyasyon tedavisi almış olmayı içerebilir, ancak bu, bazı tipler için diğerlerinden daha önemli bir risk faktörüdür.

Belirli virüsler: İnsan T-lenfotropik virüsünün lösemiye bağlantıları vardır.

Kemoterapi: Daha önce geçirilmiş bir kanser için kemoterapi tedavisi gören kişilerin yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde lösemi geliştirme şansı daha yüksektir.

Benzene maruz kalma: Bu, üreticilerin bazı temizlik kimyasallarında ve saç boyalarında kullandığı bir çözücüdür.

Bazı genetik koşullar: Çocuk Down Sendromlu kromozom 21 üçüncü bir kopyası Bu akut miyeloid veya onların riskini artırır sahip akut lenfositik lösemi için % 2-3 , bu sendromun olmayan çocuklara göre daha yüksek olduğu.

Aile öyküsü: Lösemili kardeşlere sahip olmak, düşük ancak önemli bir lösemi riskine yol açabilir. Bir kişinin lösemili tek yumurta ikizi varsa, kansere yakalanma şansı 5’te 1’dir.

Bağışıklık sistemiyle ilgili kalıtsal sorunlar: Bazı kalıtsal bağışıklık koşulları hem şiddetli enfeksiyon hem de lösemi riskini artırır.  

Bağışıklık baskılanması: Bağışıklık sisteminin kasıtlı olarak baskılanması nedeniyle çocukluk çağı lösemisi gelişebilir. Bu, organ naklinin ardından, bir çocuk vücudunun organı reddetmesini önlemek için ilaç alırken meydana gelebilir.

23 Aralık 2020
401 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al