Doğum Sonrası İyileşme ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Doğum Sonrası İyileşme ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Doğumdan sonraki ilk altı hafta doğum sonrası dönem olarak bilinir. Bu dönem, siz ve bebeğiniz için her türlü bakımı gerektiren yoğun bir zamandır. Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığınızda doğum sonrası hem siz hem de bebeğiniz daha kontrollü bir şekilde tedavisini gerçekleştirmiş olacaktır.

Hastanede doğum yaptıysanız ve sezaryen olmuşsanız doğumdan sonra büyük olasılıkla bu haftanın en azından bir kısmında orada kalacaksınız. Perineal ağrı, kanama gibi durumlar normaldir.

Sezaryen doğum, çoğu hareketin yapılmasını zorlayacak ve acı verici olabilecektir. Pek çok kadın yatağa girip çıkarken sorun yaşar ancak biraz hareket etmek önemlidir.

Bazı kadınlar için kanama azalmaya başlayacaktır, fakat altı haftaya kadar sürebilir. İkisi de tamamen normal.  Ancak kanama ağır olmamalıdır. İyileşmeye başlayan bölgenin neden olduğu vajinal kaşıntı hissetmeye başlayabilirsiniz.  Muhtemelen oldukça ağrılı hissedeceksiniz, ancak etrafta dolaşmak biraz daha kolay olacak.  

Üzüntü ve kaygı ile aşılmış hissediyorsanız yemek yiyemiyor ya da uyuyamıyorsanız, yeni doğmuş bebeğinizle bağ kurmuyorsanız ya da intihar düşünceleriniz ya da başkalarını incitme düşünceleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

6. haftadan itibaren rahmin hamilelik öncesi boyutuna geri döndüğü ve kanamanın durduğu zamandır. Çoğu insan egzersiz ve cinsel aktivite için serbesttir, ancak çoğu kadın uzun süre kendini hazır hissetmez.

Duygusal veya zihinsel sağlığınızla ilgili devam eden endişeleriniz varsa altı haftalık kontrolünüzde bunları doktorunuzla birlikte gündeme getirin. Yorgun ve bunalmış hissetmek normaldir, ancak daha derin depresyon, umutsuzluk veya anksiyete duyguları tedavi edilebilir.

Teknik olarak doğum sonrası dönem bittiğinde birçok kadın tam bir yıl boyunca kendileri gibi hissetmiyor, bu yüzden kendinize karşı nazik olun. Egzersize devam etmeye hazırsanız, yavaşça başlayın. Aynısı cinsel aktivite için de geçerlidir. Her şeyden önce vücudunuzu dinleyin. 

Saçınız doğumdan sonra döküldüyse artık durmalıdır.  

Vajinal doğum sonrası doğumda olduğu gibi, sütünüz çalışma programınıza bağlı olarak kuruyor olabilir ve adetiniz geri gelebilir.

Gebeliğiniz öncesinde ve sonrasındaki süreçte kendinizi en iyi şekilde hissetmek ve kafanızın rahat olmasını istiyorsanız yaptıracağınız Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası ile sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz.

30 Ekim 2020
223 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al