Aracınız Kışa Hazır mı?

Aracınız Kışa Hazır mı?

Kış aylarında otomobil sürücülerinin en çok endişe duydukları konu yolda kalmaktır. Çünkü bakımsız bir araçta bakımlı bir araçta en ufak ihmal ya da dikkatsizlik neticesinde yolda kalabilir. Yolda kalmış olmak kısa süreliğine problem yaratacak bir durumdur, fakat stres yaşatmış olduğundan genelde sürücüler böyle bir duruma düşmek istemezler. Kışın aracınızla yolda kalmamak ve daha güvenli bir sürüş elde etmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birtakım önemli hususlar vardır. Bu hususlar sizin güvenliğinizi sağlayabileceği gibi aynı zamanda otomobil ömrünün de uzamasına neden olacaktır. İsterseniz sözü daha fazla uzatmadan aracınızı kışa nasıl hazırlarsınız bu konu hakkında detaylı bilgiler verelim.

Lastiklerinizi Kontrol Edin

Kışın en çok ihtiyacınız olacak şey lastiklerdir. Bunun için aracınızın lastiklerinin mutlaka uygun ölçü ve dişlere sahip olmasını sağlamalısınız. Eğer aracınızın lastik dişleri aşınmış ise bu güvenli bir araç kullanmayı geri planda atacağından dolayı sizi riske sokacaktır. Kışlık lastiklerin zorunlu olduğu tarihleri unutmamalı ve araç ticariyse ceza yememek adına değişim için hazır tutulmalıdır.

Antifiriz, Marş ve Dinoma

Aracın motor sıvıları ve bu aksamların eksiksiz bir şekilde çalışmasını sağlayan parçaları mutlaka kontrol etmek gerekir. Kış bakımı esnasında en çok dikkat edilecek olan husus aracın antifriz oranıdır. Soğuklar artmaya başladıkça aracınızın antifrizinin de ayarlanmış olması gerekir. Aksi takdirde ciddi sorunlar ortaya çıkacaktır.

Kışın aracın elektrik tüketimi artacağından dolayı marş ve şarj dinamosunun mutlaka gözden geçirilmiş olması gerekir. 

Aküleriniz de soğuk havalarda mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Akünüzün zayıf olması demek aracınızın soğukta çalışırken problem yaşatması anlamına gelecektir.

Aracın hava filtresi kışlık konuma alınmalı ve ısıtma sistemi kontrol edilmelidir. Yakıt filtresi ile karbüratörün gözden geçirilmesi de gerekir. Karbüratörün içinde tortu ve kir olması hem yakıt tüketimini artırır hem de aracın performansını etkiler.

Fren balatalarının mutlaka gözden geçirilmesi gerekir. 

Sileceklerinizi ihmal etmemelisiniz.

Son olarak toparlayacak olursak tüm bunların yapılması fakat kazanın kaçınılmaz olduğu durumlara karşı mutlaka aracınızı güvence altına almanız gerekir. Bunu da Ankara kasko sigortası hizmetimizle hksigorta.com olarak biz size sağlayabiliriz.

23 Ağustos 2020
533 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al