Araç Sigortasında Yedek Aracın Önemi

Araç Sigortasında Yedek Aracın Önemi

Her araç zaman içerisinde arızalanır ya da kaza yapabilir. Ayrıca araçların kullanıma bağlı olarak mutlaka düzenli bakımları yapılması gerekir. Bazılarının aklında ben aracımı nasıl olsa kullanmıyorum o zaman bakıma da ihtiyacı olmayacaktır gibi bir düşünce olabilir. Ancak şöyle söyleyelim otomobiller yapısı itibariyle çalıştıkça kendisini yeniler. Bunun için hiç çalıştırılmayan bir aracın masrafı çalışana göre daha fazla olacaktır. Bu nedenle de bunu bilerek araç sahibi olmak sizin daha temkinli hareket etmenizi sağlayacaktır. Otomobilleriniz günlük olarak bakım yapılması gereken araçların başında geliyor. Performans ve bakım dengesini göz önünde bulundurduğunuz zaman aracınıza ne kadar iyi bakarsanız alacağınız performansta o kadar yüksek olacaktır. Bunun için otomobilinizin bakımlarından tutun da sigorta ihtiyaçlarına varıncaya kadar hepsini özenli bir şekilde seçmeniz gerekiyor. 

Sigorta şirketlerine baktığımız zaman ise genelinin sigorta teminatları arasında aracınızın tamirde olduğu zaman dilimi içerisinde size alternatifler sunabildiğini görüyoruz. Bunların başında da garantisi devam eden araçların bakımları sırasında sahibine yedek araç vermektir. Garantinin yedek parça üzerindeki etkisi de önemlidir. Çünkü aracınızın garantisi devam ettiği zaman değişen parça da garanti kapsamı içerisinde girebilir. Elbette bu parçanın değişim nedenine ve değişen parçaya göre de değişkenlik gösterecektir.

Aracınıza sigorta yaptırırken teminatlarınızı da iyice okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bazı sigorta şirketleri yedek aracı da poliçeye dahil ediyor. Ancak bunun için poliçenizin de değerlendirilmesi gerekir. Çünkü poliçenizin ayrıntılarını öğrendiğinizde neleri kapsadığını ve nasıl haklara sahip olduğunuzu da öğrenmiş olursunuz. 

Yedek Araç Teminatı Hakkında

Yedek araç teminatını poliçesine ekletmiş olan kişiye aracı serviste olduğu süre içerisinde yedek bir araba verilecektir. Sigorta firması ise bunun garantisini verir. Ancak bu durum tüm sigortaları kapsamadığından dolayı bazı sigorta firmaları araç vermek yerine bir günlük tazminat ödemeyi de tercih edebilecektir. Bunların değerlendirmesini yapabilmek önemli bir konudur.

İkinci önemli bir husus ise her sigorta firmasının ve türünün kendisine özel bir takım şartlarının olduğudur. Yani bazıları sadece kaza durumunda yedek araç garantisi verirken bazılarının da her ne sebeple olursa olsun serviste olması halinde yedek araç sağlayabilir.  

12 Temmuz 2019
560 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al