Kemik Metastazı ve Tedavi Seçenekleri

Kemik Metastazı ve Tedavi Seçenekleri

Kemik metastazı, vücudun diğer bölgelerindeki kanser hücreleri kemiğe yayıldığında ortaya çıkar. Kemik metastazı için en yaygın alan omurgadır. Bir kişinin yaşayabileceği ilk belirti kemik ağrısıdır.

Kemik metastazı kemik kanseri ile aynı değildir. Kemik kanseri, vücudun diğer bölgelerinden yayılan kanser hücrelerine bağlı olarak gelişmek yerine kemikte başlar.  Kemik metastazı, kanser hücreleri orijinal tümörden ayrıldığında ve kan dolaşımına girdiğinde ortaya çıkar. Kan dolaşımındaki kanser hücreleri daha sonra vücudun diğer bölgelerine ulaşabilir. Bağışıklık sistemi bu kanser hücrelerine saldıracak olsa da, bazıları hayatta kalabilir ve vücudun başka bir yerinde büyümeye başlayabilir.

Herhangi bir kanser türü kemiklere yayılabilir, ancak kemik metastazlarının % 80’i meme kanseri, prostat kanseri veya akciğer kanserinden gelir.

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI FİYAT TEKLİFİ

Türler

İki farklı tipte kemik metastazı vardır: osteolitik ve osteoblastik. İnsanlarda hem osteolitik hem de osteoblastik metastaz olabilir. Aşağıdaki bölümler bunlara daha detaylı bakacaktır.

Osteolitik

Osteolitik metastaz, kanser hücreleri kemiği parçalayıp zayıflattığında gelişir. Kanser hücreleri kemiğin bazı kısımlarını yok edebilir ve delikler oluşturabilir.

Osteoblastik

Osteoblastik metastaz, kanser hücreleri kemiğe yayıldığında ve fazla kemik hücrelerinin oluşmasına neden olduğunda ortaya çıkar. Bu, kemikleri çok yoğun hale getirebilir.

Osteoblastik metastazlar sıklıkla metastatik prostat kanserinde ortaya çıkar.

Tedavi

Bir sağlık ekibi, sahip oldukları kanserin türüne, ciddiyetine ve tıbbi geçmişine bağlı olarak her bireye özgü bir tedavi planı oluşturacaktır.

Harici radyasyon kemik ağrısını ve omurilik sıkışmasını tedavi edebilir. Kırık kemiklerin iyileşmesine veya önlenmesine de yardımcı olabilir. Dış radyasyon, bir makinenin cildin içinden vücudun belirli bir bölgesine bir radyasyon ışını yönlendirmesi anlamına gelir. Sistematik radyasyon başka bir yaklaşımdır. Bu, bir kişi vücudunun birçok yerinde kemik ağrısı yaşıyorsa bir seçenektir. Bir kişinin kemik ağrısında, tamamen iyileşmeden veya tamamen kaybolmadan önce geçici bir artış yaşayabileceğini unutmamak önemlidir.

Kemoterapi

Kemoterapi, kemik metastazlarını küçültmeye ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Kemoterapi ilaçları vücuttan geçer ve kanser hücrelerinin yok edilmesine yardımcı olur. Bir kişi radyasyon tedavisi ve bifosfonat ilaçları almanın yanı sıra kemoterapi de görebilir.

03 Ocak 2021
288 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al