Araç Kullanırken Dikkatinizi Dağıtan Şeyler

Araç Kullanırken Dikkatinizi Dağıtan Şeyler

İlk kez ne zaman araba kullandığınızı zaten düşünmek için yeterince endişeniz var. Dikkatinizi dağıtacak şeyler yapın ve gergin olmaktan kaçının. Dikkatinizi nelerin başka yöne çekebileceğini okuyun ve bu durumlardan kaçının.

Sürüş Sırasında telefonla Konuşmak

Bir telefon görüşmesi veya kısa mesaj hayatınızı tehlikeye atacak kadar önemli değilse, asla cevap vermeyin. Cep telefonu görüşmeleri, aracınızı kullanmaya başlamadan önce veya sonra yapılabilir. Çok önemliyse, yolun güvenli bir kısmına ya da parka yerine çekerek konuşmanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Arabadaki herhangi bir nesneye ulaşmak

Arabanızdaki bir şeye uzanmaya eğildiğinizde, gözlerinizi yoldan ayırmak durumunda kalırsınız. Hareket halindeyken görmediğiniz bir engel olduğunda, odağınızı yeniden değiştirmeniz ve direksiyonu kontrol altına almanız gerektiğinde tepki süresi büyük ölçüde artar.

Sürüş sırasında makyaj yapmak

Makyaj yapmak iki el gerektirir. Ellerinizi direksiyondan çektiğinizde, arabanız kademeli olarak farklı bir yöne doğru gitmeye başlayacaktır. Kontrolü tekrar ele almak, arabanızın ani sarsılmasına neden olabilir.

Araba sürerken yemek ya içmek

Araç kullanırken yemek veya içmek, dikkatinizi yoldan uzaklaştırır. Örneğin sıcak bir içeceğin üzerinize dökülmesi sizin kaza yapmanıza neden olacaktır.

Radyo ile uğraşmak

Araç kullanırken radyo ile uğraşmak sizin yine dikkatinizi yoldan alıkoyacak bir durumdur. Radyoya dalmak kaza yapmanıza neden olabilecektir.

İlginizi Çekebilir : Ankara Kasko Sigortası Fiyatları

Dikkati Dağılmış Sürücü

Araç içerisinde gözlerinizi yoldan alabilecek olan hiçbir şeyle ilgilenmemeniz gerekir. Dikkatinizi dağıtacak olan şeyler algınızın zayıflamasına neden olacaktır.

Dışarıdaki dikkat dağıtıcı şeylere bakmak

Araba sürmenin zevklerinden biri de çevrenizdeki şeyleri görmekten zevk almaktır. Ancak, dikkatinizi yola bakmaktan alıkoyan her şey tehlikeli olarak algılanır. Örnek reklam panoları, vitrinler ve yolda gözünüzün takılabileceği herhangi bir şey araba kazalarına neden olabilir. Çevrenizin farkında olun, fakat odak noktanızı esas alarak yolda olduğunuzu unutmayın.

Direksiyon başında uyuklamak

Bir sürücünün yapabileceği en tehlikeli hareketlerden biri, uykulu haldeyken aracı kullanmaktır. Yorgunluk, uyanıklık hissinizi kolayca bozabilir.

Araba sürerken hayal kurmak

Araç kullanırken en tehlikeli şeylerden bir tanesi hayal kurmaktır. Unutmamak gerekiyor ki otomobil kullanırken bir saniyelik dalgınlık bile telafisi olmayan sonuçlara neden olabilir.

19 Eylül 2020
493 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al