Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Yeni Bir Ev Alırken Neye Dikkat Etmelisiniz?

Yeni Bir Ev Alırken Neye Dikkat Etmelisiniz?

Birikimlerinizi yatırıma dönüştürmek için farklı kanalları kullanabilirsiniz. Ancak günümüzde yatırım denildiğinde ilk sırada bulunan gayrimenkul sektörü sürekli olarak kar ettiren bir sistem. Bunun için yatırımı ev almak yönünde kullanabilirsiniz. Lakin ev almak sadece yatırım amaçlı olmayabilir. Kullanmak içinde ev almak isteyebilirsiniz. Sebep ne olursa olsun almak istediğiniz yaşam alanlarının artık eskiden çok daha konforlu ve estetik olduğunu da biliyoruz. Bu makalemizde yeni bir konut almak isteyenlerin nasıl hareket etmeleri, nelere dikkat etmeleri konusunda bilgilendirmek istedik.

Biz insanlar yeni bir ev alacağımız zaman kafamızda canlandırdığımız her şeyi evin güzelliği karşısında unutabiliyoruz. Şimdiki konutların görsel güzellikleri tüm bunları bize unutturmaya yetecek güzellikte diyebiliriz. Sizin bir karar vermeden önce evin görselliğinden ziyade gerekli olan belgelerinin tamam olup olmadığını incelemeniz gerekiyor. Mesela doğal afetlere karşı evin dayanıklılığı nasıl, ısı tasarrufu sağlanabilir mi? tüm bunların tespit edilebilmesi için size bir takım belgeler veriliyor. Bu belgelerden yola çıkarak evin genel durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Mesela bu duruma şu şekilde bir örnek verebiliriz. Satın alacağınız evin kat irtifakı yani mülkiyet tapusunun olup olmadığıdır. Eğer ki satın alacağınız evin kat irtifak tapusu yoksa o zaman size evinizin tam olarak neresi olduğuna dair hisse tapusu verilmesi gerekir. Siz bu gibi durumlarda kat irtifakı olan konutları tercih etmeniz gerekir. Aksi takdirde olası bir karışıklık durumunda kendinizi anlatacak birisini bulamazsınız. Bina oturulmaya hazır bir haldeyse bu durumda mutlaka kat irtifa tapunun olması gereklidir. 

Yalıtım

Günümüzde yeni konutlarda yalıtım zorunlu hale getirilmiş ve eski konutlarında yaptırılması yönünde bir takım baskıların olduğunu biliyoruz. Hatta bir süre sonrasında yalıtımın tüm konutlarda zorunlu olacağı gibi haberlerde dolaşıyor. Kısacası evin yalıtımının olmaması bir süre sonrasında size ekstra masraf çıkacağı anlamına gelecek bunun da ötesinde ısınmadan sağlayacağınız tasarruf olmayacaktır. Bu da sizin 5–10 bin lira aşağıya aldım dediğiniz bir konutun 3-5 yıl sonrasında bunu kat ve kat çıkaracağını söyleyebiliriz.

Çevre

Alacağınız evin konumu, ulaşımı, çevresi, okulu, hastaneye yakınlığı gibi pek çok alternatifleri düşünerek hareket etmelisiniz. Bir cadde üzerinde olmayabilir lakin tüm bunlara kolayca erişebilir mesafede olması önemli.

15 Nisan 2019
147 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al