Lens Nasıl Kullanılmalı ve Lens Türleri Nelerdir?

Lens Nasıl Kullanılmalı ve Lens Türleri Nelerdir?

Lensler eskiden olduğundan daha çok yönlü üretilmektedir. Lens kullanmaya karar vermeden önce artılarını, eksilerini ve gözde meydana gelebilecek enfeksiyonları önlemek için neler yapılması gerektiğini bilmeniz gerekir.

Yumuşak kontakt lensler

Yumuşak lensler en çok tercih edilen kontakt lenslerdir. Yumuşak lensler çeşitli görme problemlerini düzeltmek için kullanılabilir:

  • Uzağı görememe
  • Bulanık görme
  • Yaşa bağlı yakın görüş kaybı

Yumuşak kontakt lensler rahattır ve sert gaz geçirgen lenslere göre daha kolay uyum sağlar.

Günlük kullanım lensler

Bir günlük lensler tek bir gün için üretilmiştir. Bunları geceleri çıkarıp atıyorsunuz. İki haftalık lensler, aylık lensler ve üç ayda bir atılan lensler vardır. Tipik olarak, bu lensleri temizlemek ve dezenfekte etmek için her gece çıkarmak gerekir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Uzun Süreli Lens Kullanımı

Bazı yumuşak lensler, siz uyurken de dahil olmak üzere sürekli olarak 30 güne kadar takılabilir. Bu tür lens aşınması, lensin altında kalıntı birikmesi, kornea sorunları veya ciddi göz enfeksiyonları gibi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle çok fazla tercih edilmezler.

Sert Gaz Geçirgen Lensler

Çoğu görme sorunu olan kişiler için net görüş sağlar. Bu lensler, yumuşak kontakt lensleri denediyseniz ve sonuçlardan memnun kalmadıysanız veya kuru gözleriniz varsa yardımcı olabilir.

Sert gaz geçirgen kontakt lensler, yumuşak kontakt lenslerden daha dayanıklıdır. Ayrıca daha fazla nefes alabilirler ve korneaya daha fazla oksijen gitmesini sağlarlar. Bu lensler gece temizlik ve dezenfeksiyon için çıkarılmalıdır, ancak bazıları bir hafta, hatta 30 gün boyunca takılabilir.

Özel Lensler

Görme ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, aşağıdakiler gibi özel lensleri düşünebilirsiniz:

Hibrit kontakt lensler, yumuşak bir dış halka ile çevrili sert gaz geçirgen bir merkeze sahiptir. Yakın görüş, ileri görüş, astigma ve yaşa bağlı yakın görüş kaybını düzeltebilirler.

Çok odaklı kontakt lensler. Bu lensler çeşitli materyallerde mevcuttur ve uzağı görememe, uzağı görememe ve presbiyopiyi aynı anda düzeltebilir.

Renkli kontakt lensler. Kontakt lensler kozmetik veya tedavi amaçlı olarak renklendirilebilir. Renklendirme renk algısını iyileştirebilir ve renk körlüğünü telafi edebilir.

Skleral kontakt lensler. Bu sert gaz geçirgen lensler, göz küresinin beyaz dış tabakasına kadar uzanan, çoğundan daha büyüktür. Düzensiz veya çarpık bir korneanız varsa görüşü düzeltmeye yardımcı olabilirler.

16 Ağustos 2021
147 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al