Dişeti Hastalığı Nedir?

Dişeti Hastalığı Nedir?

Dişeti hastalığı, periodontal hastalığı olarak da bilinir. Periodontal hastalık, dişleri destekleyen doku ve kemiğin iltihaplanmasıdır. Tedavi edilmeyen diş eti hastalığı çok ciddi hale gelebilir ve dişlerin gevşemesine veya düşmesine neden olabilir.

Diş eti hastalığına genellikle dişlerde ve diş etlerinde doğal olarak oluşan görünmez yapışkan bir mikrop tabakası olan plak birikmesi neden olur. Plak, diş etlerini tahriş eden ve zarar veren toksinler üreten bakteriler içerir.

Ağızda yüzlerce bakteri türü yaşar, bu nedenle plağı uzak tutmak sürekli bir savaştır. Her gün fırçalamak ve diş ipi kullanmak ve diş hekimine düzenli kontroller çok önemlidir.

Kimler Risk Altında?

Bazı şeyler kişinin diş eti hastalığına yakalanma olasılığını artırabilir. Bazıları bu eğilimi ebeveynlerinden miras alabilir. Yediğiniz atıştırmalıklar da sizi diş eti hastalığına yakalanma riskine sokabilir. Muhtemelen şekerin dişleriniz için kötü olduğunu biliyorsunuzdur, ancak patates kızartması gibi nişastalı yiyeceklerin aynı zamanda diş minesini besleyen asitleri de beslediğini bilmiyor olabilirsiniz.

Diş telleriniz varsa plakları savuşturmak daha zor olabilir. Ayrıca bazı tıbbi durumlar ve bazı ilaçlar diş eti hastalığı riskini artırır. Kötü bir diyet, çok az uyku ve çok fazla stresle kendinizi tüketmek, diş etleriniz de dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyona karşı sizi daha savunmasız bırakır.

Kızların erkeklere göre dişeti hastalığı riski daha yüksektir. Ergenlik döneminde kadın cinsiyet hormonlarındaki artış, kızların diş etlerini tahrişe daha duyarlı hale getirebilir. Bazı kızlar adet dönemlerinden önceki günlerde diş etlerinin biraz kanadığını fark edebilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Şiddetli ve erken diş eti problemleri için, gerçek kötü adam tütündür. Sigara içmek sadece ağız kokusuna ve lekelenmeye, dişlerin sararmasına yol açmakla kalmaz, aynı zamanda sigara da diş eti hastalığının önde gelen nedenidir.

Dişeti Hastalığı Nasıl İlerler?

Diş eti hastalığı aşamalar halinde ilerler. İster inanın ister inanmayın, gençlerin yarısından fazlasında bir çeşit diş eti hastalığı vardır.

Diş ipi kullandığınızda veya dişlerinizi fırçalarken diş etleriniz kanıyor mu? Muhtemelen halihazırda en hafif diş eti hastalığına sahipsinizdir. Kanayan diş etleri genellikle diş eti iltihabının bir işaretidir. Diş eti iltihabının diğer uyarı işaretleri arasında diş eti hassasiyeti, kızarıklık veya şişkinlik bulunur.

30 Ocak 2021
207 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al