Araba Alırsam Hangi Masraflar Çıkar?

Araba Alırsam Hangi Masraflar Çıkar?

Hayatında ilk kez bir otomobil almak isteyenlerin aklına takılan soruların başında araba aldığı zaman ne gibi masrafların karşısına çıkacakları konusudur. Bizde bu masrafları sizin için detaylıca araştırdık ve makalemizin ayrıntılarında sizinle paylaşalım istedik. Günümüzde artık otomobil bir lüks olmaktan çıkarak ihtiyaç haline dönmüş durumda. Fakat araç sahibi olmak istediğiniz zaman beraberinde yasal sorumlulukları da kabul etmiş olursunuz. Bazı insanlar sırf bu yasal sorumluluklardan kurtulmak içinde araç kiralama yöntemlerini denemektedir. Özellikle vergiler ve cezalar bu masrafların ortadan kaldırılması kiralama yöntemiyle basitleştirilmiş olacaktır. Makalemizin devamında orta derece de bir araç almak isteyenler için rehber niteliğinde açıklamalar yer almaktadır.

Ekspertiz Masrafı

Araç alırken dikkatli hareket etmek durumundasınız. Bunun için seçtiğiniz aracın kullanılabilir durumda olması da önemlidir ve bu nedenle de arabadan anlayan profesyonellerden destek almanız gerekiyor. Böyle dediğimiz zaman ise ekspertizler ön plana çıkıyor. Eksper bir aracın kasasından motoruna varıncaya kadar aracın ne durumda olduğunu bilecektir. Bu nedenle de aracı alırken belli bir bütçe ayırarak bir ekspertize göstermeniz yerine olacaktır. 

Noter Ücreti

Alacağınız aracın modeli, kilometresi ya da benzer özellikleri ne olursa olsun üzerinize almak istediğiniz zaman bir noter ücreti ödemek durumundasınız. Notere gitmeden önce bu masrafların bir listesini çıkarmak sizin bütçenizi ona göre ayarlamanızı da sağlayacaktır. 2018 yılı için konuşacak olursak noter ücreti 180 TL ‘dir. 

Bakım Ücreti

Otomobili aldığınızda artık bundan sonraki kullanıcısı siz olacaksınız. Dolayısıyla yağından ve suyundan emin olmak istiyorsanız hepsini değiştirmenizi tavsiye ederiz. Genelde satıcılar bakım zamanları gelmiş olan otomobilleri satarlar bu nedenle de aracın son aylarındaki bakımlarına çok fazla önem vermezler.

Yakıt Masrafı

Aracınızı aldınız ve sizin, şimdi sıra geldi kullanıma ve gezmeye başlayacaksınız. Bundan sonra aracınızın tahminen belli bir bütçe oranında yakıt masrafı olacaktır. Bu sizin aracı kullanmanıza bağlı olarak değişen bir rakamdır fakat genelde bu rakam 300-500 TL arasında değişiklik gösterir.

MTV Masrafı

Her otomobil engelliler için hariç MTV ödemek durumundadır. Bundan sonra her 6 aylık dönem içerisinde aracınızın vergisini ödemek durumundasınız.

01 Haziran 2019
440 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al