Ağız Kuruluğu ve Tedavisi

Ağız Kuruluğu ve Tedavisi

Ağız kuruluğu veya kserostomi, ağzınızdaki tükürük bezlerinin ağzınızı ıslak tutmak için yeterli tükürük üretmediği bir durumu ifade eder. Ağız kuruluğu genellikle belirli ilaçların yan etkisinden veya yaşlanma sorunlarından veya kanser için radyasyon tedavisinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Daha az sıklıkla, ağız kuruluğu tükürük bezlerini doğrudan etkileyen bir durumdan kaynaklanabilir.

Tükürük, bakteriler tarafından üretilen asitleri nötralize ederek, bakteri üremesini sınırlayarak ve yiyecek parçacıklarını yıkayarak diş çürümesini önlemeye yardımcı olur. Tükürük ayrıca tat alma yeteneğinizi geliştirir ve çiğnemeyi ve yutmayı kolaylaştırır. Ek olarak, tükürükteki enzimler sindirime yardımcı olur.

Azalan tükürük ve ağız kuruluğu, sadece bir baş belası olmaktan, genel sağlığınız ve dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlığının yanı sıra iştahınız ve yemekten aldığınız zevk üzerinde büyük etkisi olan bir şeye kadar değişebilir.

Ağız kuruluğunu tedavi etmenin en iyi yolu, buna neyin sebep olduğuna bağlıdır. Ağız kuruluğunu geçici olarak gidermek için bazı şeyler yapabilirsiniz. Ancak uzun vadeli ağız kuruluğu tedavisi için sebebini çözmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ücretleri Ankara

Ağız kuruluğunu gidermek için:

Tükürük akışını uyarmak için şekersiz sakız çiğneyin veya şekersiz sert şekerleri emdirin. Bazı insanlar için genellikle şekersiz sakızlarda veya şekersiz şekerlerde bulunan ksilitol, çok miktarda tüketildiğinde ishale veya kramplara neden olabilir.

Kafein alımınızı sınırlayın, çünkü kafein ağzınızı daha kuru yapabilir.

Kurutabileceğinden alkol içeren gargaraları kullanmayın.

Sigara içiyorsanız veya tütün çiğniyorsanız bunlardan uzak durun.

Suyu düzenli olarak için.

Ağız kuruluğu için tasarlanmış bir gargara deneyin. Özellikle diş çürümesine karşı koruma sağlayan gargaralar vardır.

Belirtilerinizi daha da kötüleştirebileceklerinden, reçetesiz satılan ilaçları kullanmaktan kaçının.

Ağzınızdan değil burnunuzdan nefes alın.

Bir oda nemlendiricisi ile geceleri havaya nem ekleyin.

Tükürük, dişlerinizin ve ağzınızın sağlığını korumak için önemlidir. Sık sık ağzınız kuruyorsa, ağız sağlığınızı korumak için aşağıdaki adımları atmak da sorunu çözmenize yardımcı olabilir:

Şekerli veya asitli yiyecek ve içeceklerden kaçının çünkü bunlar diş çürümesi riskinizi artırır.

Florürlü bir diş macunu ile fırçalayın.

Bu adımlar ağız kuruluğunuzu iyileştirmezse, doktorunuzla konuşun. Nedeni bir ilaç veya başka bir durum olabilir. İlaçlar ağız kuruluğunun en yaygın nedenlerinden biridir. Ağız kuruluğundan uzun süreli rahatlama, ilacınızı veya dozunu durdurmak veya değiştirmek veya altta yatan sağlık sorunlarını ele almak anlamına gelebilir.

09 Ağustos 2021
160 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al