Adjuvan Tedavi Nedir ve Etkileri

Adjuvan Tedavi Nedir ve Etkileri

Adjuvan tedavi, kanserin geri dönme olasılığını azaltmak için ameliyat gibi birincil tedavilerden sonra kullanılır. Ameliyatın tüm görünür kanserleri ortadan kaldırmada başarılı olsa bile, bazen mikroskobik kanser parçaları kalır ve mevcut yöntemlerle tespit edilemez.

Ana tedaviden önce verilen adjuvan tedaviye neoadjuvan tedavi denir. Bu tip adjuvan tedavi, kanserin geri dönme şansını da azaltabilir ve genellikle birincil tedaviyi ameliyat veya radyasyon tedavisi gibi daha kolay veya daha etkili hale getirmek için kullanılır.

Adjuvan veya neoadjuvan tedavi önemli yan etkilere neden olabilir ve bu tedaviler herkese fayda sağlamaz.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ücretleri Ankara

Adjuvan tedavi olarak hangi tedaviler kullanılır?

Adjuvan tedavi olarak kullanılan kanser tedavisi türleri şunları içerir:

  • Kemoterapi, vücuttaki kanser hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanır.
  • Hormonlara duyarlı kanserler için belirli tedaviler vücudunuzdaki hormon üretimini durdurabilir veya hormonların etkisini engelleyebilir.
  • Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X ışınları veya protonlar gibi yüksek güçlü enerji ışınları kullanır. Dahili veya harici olarak verilebilir.
  • İmmünoterapi, vücudunuzun kendi savunmasını uyararak veya bunları tamamlayarak kalan kanser hücrelerine karşı savaşmak için vücudunuzun bağışıklık sistemiyle birlikte çalışır.
  • Hedefe yönelik tedavi, kanser hücrelerinde bulunan spesifik anormallikleri değiştirmek için tasarlanmıştır. Örneğin, meme kanseri olan kadınlarda insan epidermal büyüme faktörü reseptörü 2 (HER2) adı verilen bir proteinin etkisini bloke etmek için hedefli bir terapi mevcuttur.

Adjuvan Tedavi Ne Kadar Etkilidir?

Bu tedavilerin hiçbiri tamamen zararsız olmadığından, faydalara karşı adjuvan tedavinin risklerini belirlemek önemlidir. Aşağıdaki faktörler size ve doktorunuza, adjuvan tedavinin sizin için uygun olup olmadığını ve uygunsa, hangi türü belirlemede yardımcı olabilir:

Meme ve kolon kanseri gibi belirli kanser türlerini adjuvan tedavi ile tedavi etmek çok faydalı olabilir. Diğer bazı kanser türleri için bir fayda olmayabilir.

Bir kanserin evresi, kanserin boyutunu ifade eder. Kanser çok erken bir aşamadaysa yayılma zamanı gelmeden önce ameliyattan sonra kanserin tekrarlama şansı çok düşük olabilir.

Ne kadar çok lenf nodu yer alırsa, ameliyat gibi lokal tedaviden sonra kanser hücrelerinin geride kalma şansı o kadar artar.

02 Temmuz 2021
14 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al