Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

2019 Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

2019 Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Alkollü araç kullanmak trafik kazasının en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Türkiye’de alkollü olarak araç kullanan onlarca kişi trafik kazasına neden oluyor. Ancak bu konuda caydırıcı tedbirlerinde olduğu biliniyor. Bu tedbirler her ne kadar bu şekilde araç kullanımını engellemeye dair olsa da yine de önüne geçemiyor. Polis trafik kuralları çerçevesinde denetimler yaparak alkol ölçümleri yapıyor ve ceza kesiyor. Peki alkollü bir şekilde araç kullanmanın 2019 yılında cezası nedir?

Alkollü Araç Kullanma Cezası

Araç sürücüleri zaman zaman polis denetimine takılmakta ve ekipler yaptıkları denetim sırasında sürücüyü alkollü olarak yakalarsa bu durumda ceza kesiyor ve sürücünün ehliyetine 6 ay üreyle el koyuyor. Bu süre içerisinde sürücünün trafiğe çıkması yasaklanmış oluyor. Bu sürenin sonunda sürücü yine aynı şekilde polise yakalanırsa bu durumda ehliyetine 2 süreyle el konuluyor. Üçüncü kez yine bu şekilde yakalanması halinde ise bu kez ehliyetine 5 yıllığına el konuluyor ve yalnızca bununla kalınmayarak sürücüye 6 ay süreli hapis cezası uygulanıyor. Sürücü ehliyeti tekrar almak istediğinde ise psikoteknik muayeneden geçiyor ve uygun görülmesi halinde ehliyeti tekrar alabiliyor.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Sürücü alkollü yakalandığında ehliyetinin yanı sıra kendisine de ceza kesiliyor. İlk yakalanmada ceza ücreti 1,240 TL olarak belirlenmiş. İkinci kez yakalanması halinde ise bu ceza 1,555 TL olarak kesiliyor. Sürücü üç ve daha fazla alkollü olarak yakalanırsa ceza bu kez 2,497 TL’ye kadar çıkıyor. Alkollü sürücünün ehliyetinden ceza puanı olarak 20 puan düşürülüyor. Kesilen cezanın 15 gün içinde erken ödenmesi halinde ise % 25 oranında bir indirim uygulanıyor. İndirim sonrasında sürücünün ödeyeceği ceza bedelleri ise 930, 1,165 ve 1,875 TL olarak kesiliyor.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Sorgulama

Bir sürücü alkollü olarak polis ekiplerine yakalanmışsa bu durumda eğer ki sarhoş ise cezanın farkında olmayabiliyor. Bunun içinde e-devlet üzerinden sorgulama yapılarak ceza kesilip kesilmediğini ve bunun miktarın ne kadar olduğunu öğrenebiliyor. E-devletin yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden de sorgulama işlemi yapılabiliyor.

Alkollü araç kullanmak hem size, hem cebinize hem de sevdiklerinize zarar verecektir. Lütfen alkollü iken araç kullanmamaya özen gösterin.

27 Ağustos 2019
184 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al