Yumuşak Doku Yaralanmaları Nelerdir?

Yumuşak Doku Yaralanmaları Nelerdir?

Yumuşak doku yaralanmaları, vücuttaki herhangi bir cilt, kas, tendon veya bağda travmadır. Yaralanma akut travma, spor veya endüstriyel ortamlarda fiziksel aktivite, arasında olabilir. Akut travma her zaman ani bir başlangıçtır, ancak tekrarlayan kullanımlarda kırılma meydana gelebilir.

Yumuşak Doku Yaralanmalarının Türleri

Akut travmadan kaynaklanan en yaygın yumuşak doku yaralanmaları laserasyonlar , avulsiyonlar , sıyrıklar ve kontüzyonlardır. Yırtılmalar, avulsiyonlar ve sıyrıklar, dokunun ayrıldığı ve kan kaybına ve enfekte olabilen açık yaralara yol açtığı açık yumuşak doku yaralanmalarıdır. Kanama şoka neden olacak kadar şiddetli olabilir. Yırtılmalar ve avülsiyonlar genellikle dikişlerin yara izi bırakmadan düzgün şekilde iyileşmesini gerektirir.

Kontüzyonlarda ise açık yara yoktur. Kanama varsa, dokular içinde kalır ve şişmeye neden olabilir ve ayrıca diğer kan damarları üzerinde baskı oluşturarak yaralanmayı çevreleyen dokulara kan akışını azaltır.

Burkulmalar, dokulara bir darbe vurmak yerine kaldıraç uygulamaktan kaynaklanan bir akut travmatik yaralanma şeklidir.

Yaralanmanın başladığını gösteren benzersiz bir travmatik olay yoktur. Aşırı kullanım yaralanmaları, kas veya diğer bağ dokularının sınırlarını aşarak, işlevselliğini azaltan ve tedavili veya tedavisiz iyileşme gerektiren bir tahriş veya yaralanma olana kadar, doku tekrar tam kapasite ile kullanılmadan önce strese girer.

Akut Travmatik Yumuşak Doku Yaralanmalarının Belirti ve Semptomları

Yırtılmalar pürüzlü, düzensiz kenarlara sahiptir ve yara cilt yüzeyinin altındaki yumuşak doku katmanlarına açıktır. Açık yaralar, tanımlanması en kolay yaralanmalardır.

Sıyrıklar sadece cildin katmanlarını etkiler ve yanık gibidir. Birinci derece sadece epidermisi etkiler. İkinci derece epidermisi ve dermisi etkiler. Üçüncü derece cildin üç katmanını da etkiler. Sürtünme yanıkları olarak da adlandırılabilirler, çünkü temelde oldukları şey budur.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Avülsiyonlar, deri ve potansiyel olarak kas parçalarını çıkarır. Bir avülsiyonu hayal etmenin bir yolu, vücuda yalnızca bir taraftan bağlı olan, ancak aksi takdirde tamamen bağlantısız olan bir deri kanadını resmetmektir.

Burkulmalar eklemlerdemeydana gelir ve şişlik ve morarma ile kontüzyon gibi görünür. Bununla birlikte, kontüzyonlardan farklı olarak, doğrudan bir kuvvet travması yoktur. Bunun yerine, bir tür kaldıraç travması olayı, eklemin bağ dokularında akut aşırı strese neden olur. Ayak bileğini bükmek veya yuvarlamak, en yaygın burkulma türlerinden biridir. Bazı durumlarda ağrı, burkulma için yaralanmanın birincil göstergesidir.

20 Ekim 2021
110 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al