Astım Krizi ve Özel Sağlık Sigortası

Astım Krizi ve Özel Sağlık Sigortası

Astım krizi sırasında, hava yolları şişer ve iltihaplanır. Hava yollarının etrafındaki kaslar kasılır ve hava yolları ekstra mukus üreterek solunum tüplerinin daralmasına neden olur. Atak sırasında öksürebilir, hırıltılı nefes alabilir ve nefes almakta güçlük çekebilirsiniz. Küçük bir astım krizinin belirtileri evde tedavi ile iyileşir. Evde tedavi ile düzelmeyen şiddetli bir astım krizi yaşamı tehdit eden acil duruma dönüşebilir.

Astım krizini durdurmanın anahtarı, erken teşhis etmektir. Tedavi planınız astımınız kötüleşmeye başladığında ne yapmanız gerektiğini ve devam eden astım kriziyle nasıl başa çıkacağınızı içermelidir.

Astım Krizi Belirtileri 

Astım krizinin belirti ve semptomları kişiden kişiye değişir. Kötüleşen astımın belirli belirti ve semptomlarını ve ortaya çıktığında ne yapmanız gerektiğini belirlemek için doktorunuza danışın. Doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç aldıktan sonra astım belirtileriniz düzelmiyorsa veya kötüleşmiyorsa, acil tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Astımı krizi anında hemen sizin ve doktorunuzun astım planınızda belirlediği tedavi adımlarını izleyin. Semptomlarınız ve düzelirse, gereken tek şey evde tedavi olabilir. Evde tedavi ile semptomlarınız düzelmezse, acil yardım almanız gerekebilir.

Astım belirtileriniz ortaya çıktığında hızlı etkili solunum cihazınızı kullanmak için yazılı astım planınızın talimatlarını izleyin.

Astım zamanla değişebilir, bu nedenle günlük semptomları kontrol altında tutmak için tedavi planınızda periyodik ayarlamalar yapmanız gerekir. Astımınız iyi kontrol edilmiyorsa, astım krizi geçirme olasılığınız daha yüksektir. Kalıcı akciğer iltihabı, astımınızın her an alevlenebileceği anlamına gelir.

Aşağıdakileri içeren ciddi bir astım krizi belirtileriniz veya semptomlarınız varsa hemen doktora başvurmalısınız.

  • Özellikle geceleri veya sabahın erken saatlerinde şiddetli nefes darlığı veya hırıltılı solunum
  • Nefes darlığı nedeniyle kısa ifadelerden daha fazlasını konuşamama
  • Nefes almak için göğüs kaslarınızı zorlamak zorunda kalmak

Astım Krizi Nedenleri

Aşırı hassas bir bağışıklık sistemi, belirli tetikleyicilere maruz kaldığınızda hava yollarınızın iltihaplanmasına ve şişmesine neden olur. Astım tetikleyicileri kişiden kişiye değişir. Tetikleyici nedenler şu şekilde sayılabilir.

  • Polen, evcil hayvanlar, küf ve toz akarları
  • Üst solunum yolu enfeksiyonları
  • Sigara dumanı
  • Soğuk, kuru havayı solumak
  • Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)
  • Stres

Astım krizi ihtimaline karşı Ankara özel sağlık sigortası teklifi mutlaka alın. Tüm rahatsızlıklarını için özel hastanelerin imkanlarından faydalanın.

23 Ekim 2020
135 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al