Araç Far Temizliği Nasıl Yapılır?

Araç Far Temizliği Nasıl Yapılır?

Far temizliği araçlar için önemli bir konudur. Gece sürüşün konforlu ve düzgün bir şekilde gerçekleştirilmesi isteniyorsa aracın far ayarının yanı sıra temizliğinin de düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Eski model araçlara baktığımız da ise sararmış farları görebiliyoruz. Dolayısıyla bu önemli gibi görünmeyen durumun da bir an önce çözümlenmesi gerekir. Aksi takdir de trafik kazasının saniyeler içerisinde gerçekleştirildiğini ve bunda da en büyük etkenin dikkatsizlik olduğunu söyleyebiliriz.

Peki, sararmış araç farlarınızı nasıl temizleyerek eski haline dönüştürebilirsiniz. Bu yazımızda bu konu hakkında bilgiler vermek istedik. Ancak ilk önce isterseniz far temizlemek için nelere ihtiyacınız var hangi malzemelerin elinizin altında olması gerekiyor bunu belirtelim.

HKsigorta.com’dan Ankara kasko sigortası teklifinizi mutlaka alın.

Far Temizlemek İçin Gerekli Malzemeler

  • Kağıt havlu
  • Bir şişe su dispanseri
  • Kağıt bant
  • Mikrofiber temizleme havlusu
  • Zımpara (1200-2500 kum ) (kalın zımpara kullanmayınız.)
  • Far cilası ( hangi marka olduğunun önemi yoktur )

İlk olarak farların su ile temizlenmiş olması gerekiyor. Bunun içinde Atomizerli su dispanserinizle farlarınızı ıslatıyorsunuz. Sonrasında ise kağıt havlu ile ıslanan bu farları güzelce siliyorsunuz. İkinci aşama ise farınızın kenarındaki kaporta kısımlarının zarar görmemesi adına maskeleme işlemi yapılması gerekiyor. maskeleme sonrasında ise yapılacak olan işlem zımparalama olacaktır. Bunun içinde belirtmiş olduğumuz zımpara ile güzelce zımpara yapılması gerekiyor. Zımparanızı fazla bastırmayın çizilmelere sebebiyet vermemek için. Farınızın tamamında zımparalanmamış yer kalmamasına özen gösterin.

1200 kum zımpara ile işiniz bittikten sonra 2500 kum zımparanızı alınız. Bu ince kumlu zımpara ile sararmış farlarınızı yatay olarak zımparalama işlemi yapınız. Zımparalama işlemi bittikten sonra farlarımızı tekrar kağıt havlu ile siliyoruz. Cilalama işlemi ise şu şekilde yapılıyor. Önce far cilasını iyice çalkalıyoruz. Farlarımıza bir miktar far cilası sıkarak mikrofiber temizlik havlusuyla farımızın tüm yüzeyine dağıtıyoruz. Yine far cilasını dairesel hareketlerle dağıtıyoruz. Son aşama olarak Far cilasını arabamızın farlarına mikrofiber havlu ile iyice yediriyoruz ve cilalama işlemi yapıyoruz. Aracınıza ne kadar iyi bakıp temiz tutarsanız aracınızdan aldığınız keyifte bir o kadar daha fazla olacaktır.

15 Mayıs 2020
282 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al