Kredi İçin Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

Kredi İçin Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

Kredi talep edilirken bankaların büyük bir çoğunluğu hayat sigortası yaptırıyor. Kredi talebinde bulunan kişi ise alacağı krediye odaklanmış olduğundan dolayı hayat sigortası yaptırmalı mıyım ya da yaptırdığım zaman ne gibi haklara sahip olabiliyorum bunun farkında bile olmuyor. Doğrudan paraya odaklanmış olmak bu durumu sorgulatırken bizde sonrasında merak edilen bu husus hakkında açıklama yapalım istedik. Bankaya yaptığınız kredi başvurusunda dosya masrafı gibi isteklerin dışında hayat sigortası neleri kapsıyor?

Banka her ne şartla olursa olsun kredi çeken müşterilerinden alanlarına göre sigorta yaptırmasını istiyor. Bunun nedeni ise bankanın vermiş olduğu kredinin geri ödenmemesi halinde kendisini garantiye almaktır. Mesela konut alırken başvurduğunuz konut kredisinde banka sizden DASK ya da konut sigortası yaptırmanızı istiyor. Bunun yanı sıra hayat sigortası da yaparak bir anlamda hayatınızı kaybetmeniz durumunda borcunuzu sigorta şirketine yıkabilme güvencesi anlamını taşıyor. Tabi bu durumun beraberinde getirmiş olduğu farklı sıkıntılarda olmuyor değil. 

Bankaların Sigorta Yapma Yetkisi Yok

Hayat sigortaları konusunda yanlış bilinen bir durum var ki o da bankanın sigorta yapmış olduğu algısı. Aslında size sigorta yapan banka değil anlaşmalı oldukları sigorta şirketleridir. Yani bu süreçte bir anlamda banka aracılık yapmış oluyor. Oysaki isteyen kişi istediği bankadan kredi alırken istediği sigorta firmasına poliçesini hazırlatabilir. Yani bankanın benim yapacağım diye bir durumu yoktur. Ancak kredi alacak olan kişi bunu sorgulamadığından dolayı bankanın yaptığını düşünerek çok fazla oralı olmaz. Banka komisyonunu da bu hizmete dahil ettiğinden dolayı sigorta poliçenizin fiyatı ister istemez daha yüksek olacaktır. Bu da daha uygun fiyata yaptırabileceğiniz konut sigortasını daha fazla para yaptırmanız anlamına geliyor. 

Kredi İçin Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

Sonuç olarak asıl konumuz olan kredi için hayat sigortası zorunlu mu? Sorusunun yanıtını vermeye. Yani hayat sigortası bir trafik sigortası gibi zorunlu olan uygulama değildir. İsteğe bağlı olarak yapılır. Bunun için bankanın size hayat sigortası yaptırmalısınız gibi bir yaptırımı olamaz. Ancak banka bu sigortayı yaptırmadan kredi imkanı sağlamadığından dolayı genelde insanlar zorunlu olarak tutulur. Bunun içinde kredi başvuru sırasında bu durum sorgulanmadan doğrudan kabul edilmek durumuyla karşı karşıya kalınır.

01 Şubat 2020
535 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al