Sezaryen mi, Normal Doğum mu?

Sezaryen mi, Normal Doğum mu?

Doğum anı yaklaşırken her şey streslenmeye başlayacak ve dolayısıyla sizin her şeyi son dakikaya bırakmış olmanız da işleri biraz daha sarpa sardıracaktır. Evet, belki sezaryen bir doğum planlı olabilir ancak her doğumunda planlı olduğunu söylemek mümkün değildir. Bunun içinde her anne ve babanın mutlaka kendilerini doğuma hazırlamaları gerekir.   

Doğum Şekli Konusundaki Son Kararı Kim Vermeli?

Hamilelik sürecinde bir anneyi en fazla endişelendiren konulardan birisi doğumun ne şekilde gerçekleşeceğidir. Çünkü bizim ülkemizde doğumun gerçekleştirilme şekli doktor tarafından belirlenmektedir. Özellikle de günümüzde anne adaylarının doğum ile ilgili bilgilere istedikleri zaman ulaşabilmesi ve bu bilgilerinde bazılarının yalan yanlış olması anne adayını bu süreçte çok daha fazla endişelendirmeye başlayacaktır. Yeterli ve doğru bilgiye ulaşmak çok önemlidir.

Doğum ister sezaryen olsun ister normal olsun mutlaka her ikisinin de kendi içerisinde artı ve eksileri vardır. Öncelik mutlaka normal bir doğumun tercih edilmesidir. Lakin anne tıbbi açıdan normal doğum gerçekleştiremeyecek durumdaysa o zaman da sezaryen doğum tercih edilebilir. Doğum konusunda Türkiye’de herhangi bir yasal düzenleme yoktur. Bunun içinde bir hekime düşen görev kadının doğum yöntemi tıbben hangisine en uygun olacaksa bunun kararının verilmesidir. Anne ve babaya her iki doğumun risklerinin anlatılması süreci biraz daha kolaylaştıracaktır. 

Anne Sezaryen İstiyorsa Doktor Ne Yapmalı?

Sezaryen doğum tüm dünyada tartışılıyor olsa da son yıllarda bizim ülkemizde de önemli bir sorun haline gelmeye başladı. Sezaryen tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece yapılmaması gereken bir işlemdir. Anne ısrarla sezaryen doğum yapmak istediğini söylüyor olsa da doktor tıbbi ihtiyaç olmadan bunu önermemelidir. Anne adaylarının sezaryeni tercih etme nedeni doğum sırasında yaşanılacak olan ağrı halidir. Ancak sezaryen doğum sırasında konfor sağlayabilir lakin doğumdan sonra aynı ağrıların hissedilmesine de neden olacaktır. Bunun için doğum sonrasında bebeğinizi kucağınıza alabilmek ve rahatlıkla günlük yaşamınıza dönebilmek istiyorsanız normal doğumu tercih etmelisiniz. 

Dünyada Son Durum Nedir?

Sezaryen doğum dünyada 1970’li yıllarda yaklaşık olarak yüzde 3–5 oranlarında iken bugün yüzde 20’lere kadar gelmiştir. Dolayısıyla bu doğum için korkutucu bir rakamdır. Dünyada anne adaylarını normal doğuma yönlendirmeye çalışıyor.

04 Aralık 2019
506 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al