Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Trafik Sigortası Kapsamında Tazminat Ve Giderler

Trafik Sigortası Kapsamında Tazminat Ve Giderler

Trafik sigortası bilindiği üzere kara yolunda seyir halinde olan her aracın yapmakla mükellef olduğu bir sigorta türüdür. Bunun içinde bu sigortayı yaptırmamanın bir takım cezai yaptırımları olacaktır. Sigorta kapsamında tazminat ve giderler ile ilgili yapacağımız açıklama da şu şekilde başlayabiliriz. Sigortacı zararının karşılanması için müracaat etmiş olan üçüncü kişiyle doğrudan iletişime geçerek zararın karşılanması için anlaşma sağlayabilir. Lakin sigortacının herhangi bir izninin olmaması sigorta ettirenin tazminat talebinin tamamının ya da bir kısmının kabulüne yetkisinin olmadığı gibi zararı görenlere de tazminat ödemesi yapmaz.

Kaza sonrasında sigortacı talep etmiş olduğu zararları kaza ve zarara ilişkin tutanakla birlikte bilirkişi raporunu ve istenilen diğer belgeleri iletmiş olduğu tarihten itibaren, eğer ki kazada bir yaranma gerçekleşmiş ve muayene tedavi gibi giderlerin oluşmuş olması ve bunların belgesinin alınarak başvurulmasıyla 8 iş günü içinde sigorta teminatı dahilinde ödeme gerçekleştirilir.

Kaza neticesinde araçta hasar oluşmuş ve bu hasarın tamiri mümkün olmuyorsa o zaman yenisiyle değiştirilir ve bu durumda araçta herhangi bir şekilde kıymet artışı meydana gelmiş olsa bile bu tazminat miktarı düşürülemez.

Dava açılması durumunda sigorta poliçesinde yer alan limitlere kadar davada takip iradesi sigorta firmasına aittir. Sigortalı ise sigorta firmasının göstermiş olduğu avukata gerekli olan vekaletnameyi vermek durumundadır. Sigorta şirketi davada masrafları ve avukatın ücretini ödemekle sorumludur. Eğer ki dava neticesinde karara bağlanan tazminat sigorta bedelini geçiyorsa bu durumda sigorta firması oluşan bu masrafları sigorta bedeli tazminatı oranında ödemek zorundadır.

Dava sırasında oluşacak olan tüm giderler ve para cezaları sigorta teminatı dışında tutulur.

Peki trafik sigortası dahilinde yaşanılan kazalarda zaman aşımı ne olur?

Trafik kazasının gerçekleşmesi ve aracın zarar görmesi ile ilgili olarak zaman aşımı olayın gerçekleştiği gün başlar ve bu tarihten itibaren 10 yıl süreyle hakkınız devam eder. 10 yılın dolmasının ardından herhangi bir müracaatta bulunulmamış olmasıyla olay zaman aşımına uğramış olarak kabul edilir. Ancak kaza bir fiile dayanarak meydana gelmiş ve bu fiilin karara bağlanması daha uzun sürecekse bu durumda 10 yıllık süre gözetilmez. Zaman aşımı her iki taraf içinde 10 yıl olarak belirlenmiş olur.

Kaza neticesinde tazminat yükümlülerinin birbirlerine karşı rücu hakları kendi yükümlülüklerini yerine getirmeleri halinde rücu edilecek olan kişiyi öğrendiklerinden itibaren 2 yıl sonra zaman aşımına uğrar.

06 Temmuz 2019
151 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al