Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Trafik Işıklarının Tarihi

Trafik Işıklarının Tarihi

Kırmızı, sarı ve yeşil ışığın anlamını herkes çok iyi bilir. Kırmızıda durur, sarıda hazırlanır ve yeşilde geçeriz. Bu kural tüm sürücüler ve yayalar için değişmez bir kuraldır. Fakat biz insanlar her ne kadar bu kuralın kendimiz için konulduğunu biliyor olsak da yine de buna uymamak için elimizden geleni yapıyoruz. Bizim amacımız trafik kurallarının öneminden bahsetmek olmasa da trafik ışıkları söz konusu olduğundan siz değerli sürücü ve yayalara her zaman kurallara uymanız konusunda bir uyarıyı da üzerimize vazife bilelim. Peki, trafik ışıklarının renklerinin görevini biliyoruz fakat acaba neden bu renkler tercih edilmiş hiç düşündünüz mü? Bu konuyu açıklığa kavuşturmak için çok eskilere doğru gitmek gerekiyor ve bu da bizi demir yollarının ilk zamanlarına kadar götürüyor.

Tarih 1830 o dönemlerde demir yollarında yeşil ışık ikaz amaçlı olarak kullanılır, beyaz ışık geç ve kırmızı ışık ise durulası gerektiğini belirtildi. Ancak beyaz ışık o zamanlar etrafındaki diğer ışıklarla karıştırılıyor ve bu da bir takım sorunlara neden oluyordu. Birde o zamanın teknolojisini ve ışık sistemini düşündüğünüzde en ufak sorunun büyük probleme neden olduğu da açıkça görülüyor. Bir tren sürücüsü etraftaki beyaz ışığı görüp kırmızı ışığı fark etmediğinde ise bu durumda durmadan geçmeye çalışıyor ve sorunların yaşanmasına neden oluyordu. Bu durum bir süre sonrasında rahatsızlık verince beyaz olan rengin değiştirilmesine karar verildi. Hesaplamalar sonucunda ise kırmızı renk tercih edildi. Çünkü kırmızı heyecanı, kanı ve ölümü çağrıştırıyordu ve ister istemez insan üzerinde caydırıcı bir etkiye sahipti. Bu etki toplumda herkesi yakından ilgilendiriyordu bunun içinde kırmızı rengin kullanılması tercih edildi.

Aynı şekilde yeşilin insana vermiş olduğu güven göz önünde bulundurulduğunda ise yeşilin rahatlık ve geçiş hakkı elde etmesi gerektiği düşünüldü ve geç anlamında kullanılmaya başladı. Bu iki renk trafik ışığında değiştirilmeyince sarı ışık beyazın yerine hazırlan anlamında kullanılmaya başlandı.

 Otomobiller İçin Trafik Işıkları

Demir yollarından sonra 1868 yılına geldiğimizde ise Londra’da trafik ışıkları aynı renkleriyle otomobiller için kullanılmaya başlandı. Ancak o dönemlerde ışıklar gazla yakılıyorlar ve kendileri etrafında dönüyorlardı. Bu süreç 1 yıl boyunca devam etti daha sonrasında lambalardan birisi patlayarak bir polis memuruna zarar verdikten sonra kaldırdılar ve demir yollarındaki sistemin kullanılması tercih edildi. Zamanla renkler aynı kalsa da bu sistemler geliştirilerek bugünkü konumuna geldi. Bugün trafik ışıklarının üzerinde süreler belirtilerek insanların sabırsızlıklarının da önüne geçilmeye çalışılmış ve bu da başarılı olmuştur.

02 Nisan 2019
151 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al