Aracınızın Şase Numaranızı Biliyor musunuz?

Aracınızın Şase Numaranızı Biliyor musunuz?

Otomobillerinde insanlar gibi kimlikleri vardır ve bu kimlikler her araca özel olarak verilmiştir. Özel verilen bu kimliklere ise şasi numarası denilmiş ve bu numara ile birlikte aracınızla ilgili pek çok sorunun yanıtını da daha hızlı bir şekilde alabilirsiniz. Pek çok insan araçlarını tanıdığını iddia eder ancak en önemli şey olan şasi numarasını da bilmezler ya da bir kenara yazmaktan erinirler. Oysaki aracınızın motor şase numarasını bildiğiniz zaman pek çok işinizde daha hızlı ilerleyecektir.

Otomobil sektörünü düşünürsek burada motorlu olan her taşıtın mutlaka şasi numarası vardır çünkü bu numara onların kimlik kartı görevini yapar. Her aracın özel bir seri numarası var ve bu numara da hasar durumuna göre kaskodan yedek parçaya tutunda pek çok alanda gerekli olan temel bilgileri oluşturmaktadır.

Şasi Numarası Nedir?

Otomobillerde şasi numarasının ilk kez kullanılmaya başladığı tarih 1954 yıllarıdır. Bu tarihten itibaren 1981 yılına kadar herhangi bir standarda uyulmuyordu lakin tüketiciler kendilerine farklı formatlarda koyulmuş olan bu numaralar bu tarihten itibaren artık 17 karakterden oluşan bir standart olarak belirlenmiştir.

Yeni ya da eski trafiğe çıkan her araçta kullanılması ve okunabilir halde olması zorunlu olan bu numara sayesinde aracın nerede ve kaç yılında üretilmiş olduğu gibi pek çok konu da açıklığa kavuşmuş olacaktır. 17 hane içerisinde sadece rakamlar değil aynı zamanda harflerde mevcuttur ve bu harfler arasında  “o” harfi, “i” ve “q” harfleri yer almaz. Bunu nedeni nedir derseniz bu harflerin   “0” (sıfır) ve “1” (bir) rakamlarıyla benzer olması ve bunun içinde karışıyor olmasıdır.

Şasi Numarası Neye Göre Belirlenir?

Şase numarasındaki dizilime bakacak olursak ilk karakter o aracın üretilmiş olduğu ülkeyi göstermektedir. İki ve üçüncüler ise üretici olan firmanın belirlenmesini sağlar. Dörtten sekize kadar olanlar aracın markasını ve motor hacmini dokuzuncu karakteri güvenlik numarasını, onuncu karakter model yılını gösterir. On birinci karakterden aracın üretilmiş olduğu fabrika anlaşılır. En sondaki 6 karakter ise aracın seri numarasıdır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi bu 17 karakter gelişi güzel olarak belirlenmemiş ve hepsinin artık bir planı vardır. Bu plan doğrultusunda aracınızla ilgili elde etmek istediğiniz tüm bilgileri de rahatlıkla bulabilirsiniz.

22 Ağustos 2019
663 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al