Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Deprem Anında Neler Yapılmalı?

Deprem Anında Neler Yapılmalı?

Deprem Türkiye’nin her an yüzleşmek zorunda kalabilecekleri bir doğa olayı. Bunun içinde kapalı mekanlarda ya da açık mekanlarda olası bir deprem ihtimaline karşı neler yapmanız gerektiğini mutlaka bilmeniz gerekiyor. Çünkü ancak bu sayede kendinizi ve sevdiklerinizi koruma altına alabilirsiniz.  Aşağıda deprem anında neler yapılmalı ve olumsuz bir durumla karşılaştığınız zaman nasıl önlemler almanız gerektiği detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Türkiye konum itibariyle %98 oranında deprem kuşağında yer alıyor. Bunun içinde hepimizin deprem tehlikesi yaşamak zorunda kalabileceğimizi bilmesi gerekiyor. Bunun içinde önlem almak ne kadar önemliyse deprem sonrasında yapacaklarınızı bilmekte o kadar önemlidir. Aslında bunları her defasında söylüyoruz, uzmanlar defalarca uyarıyor ancak vatandaşlarımız uygulama aşamasına geçmemekte halen ısrarcı. Çünkü deprem sigortası yani DASK veya konut sigortası halen en az tercih edilen sigortalar arasında yer alıyor.

Hksigorta.com’dan alacağınız DASK ve konut sigortası ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Depremi ilk fark ettiğiniz andan itibaren kontrolün sizin elinizde olmasını sağlayın. Bunun içinde koşmayın, bağırmayın endişelenmeyin. Panik size birçok şeyi unutturacaktır. Bunun içinde önce etrafınızdaki insanları deprem olduğuna dair uyarın. Güvenli bir yer bulduktan sonra ise diz ustu çökerek başınızı korumaya çalışın. Sarsıntı geçene kadar bulunduğunuz yerden çıkmamaya ve sakin olmaya çalışın.

Kapalı bir mekanda bulunuyorsanız eşyalarınızın altına girebilirsiniz. Etraftaki camlardan uzaklaşmaya çalışın çünkü size zarar verebilecektir.  Merdiven, asansör ve dışarı çıkmamaya özen göstermelisiniz. Bulunduğunuz yerde balkon varsa oradan da uzak durmanız gerekiyor.

Eğer ki açık bir mekanda bulunuyorsanız öncelikli olarak üzerinize gelebilecek olan cisim ihtimaline karşın kendinizi koruma altına alın. Aracınızın içerisindeyseniz o zaman aracınızı mutlaka açık olan bir araziye surun. Apartman arası, ağaç altı, direk altı gibi yerlerden mutlaka uzak durmaya gayret edin. 

Deprem öncesinde kapalı alanlarda tatbikat yapmak önemlidir. Önceden neler yapabileceğinize dair bilgilenmiş olmak deprem sırasında düzenli bir şekilde herkesinde aynı yere toplanmasını sağlayacaktır. 

Mutlaka Deprem Sigortası Yaptırın

Depremle tanıştığınızda zararınızı en aza indirebilmek için mutlaka DASK yaptırmalısınız.  Aksi takdirde zararınız sadece canınız değil malınızla da olacaktır.  

10 Aralık 2019
131 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al