Ağız Sağlığı Tüm Vücudu Nasıl Etkiler?

Ağız Sağlığı Tüm Vücudu Nasıl Etkiler?

Ağız, vücudun sindirim ve solunum yollarına açılan kapısıdır. Bu nedenle ağız sağlığını korumak gerekir. Ağzın zararsız bakterilere sahip olması normaldir ve tükürük doğal olarak mevcut olan az miktarda zararlı bakteriyle savaşabilir. Ağız hijyeni eksikliği, hormonal değişiklikler, tükürük eksikliği ve genetik bozukluklar, ağızda hastalığa neden olan zararlı bakterilerin gelişmesine neden olabilir.

Bu zararlı bakteriler, dişler üzerinde biriken ve diş etlerini enfekte eden plak oluşturur. Kontrol edilmeden bırakıldığında, ağzınızda dişeti iltihabı veya daha ciddi bir diş eti enfeksiyonu gelişebilir.

Diş eti enfeksiyonları, bakterilerin diş etleri yoluyla kan dolaşımına girmesine, plak oluşturmasına ve kanın pıhtılaşmasına izin verir. Kan pıhtıları kan akışını kısıtlayabilir ve kalp krizi veya felce neden olabilir.

Ağız Enfeksiyonu ve Olası Nedenler

Endokardit, kalp kapakçıklarınızın ve odalarınızın iç zarının enfeksiyonudur. Bu genellikle, ağzınız gibi vücudunuzun başka bir bölümünden gelen bakteriler, mantarlar veya diğer mikroplar kan dolaşımınız yoluyla yayıldığında ve kalpte hasar görmüş bölgelere bağlandığında ortaya çıkar.

Kardiyovasküler hastalıklar, kalp veya kan damarlarını içeren, bazen plak birikmesinin kalınlaşması ve genellikle kalp krizi veya felce yol açan damar sertleşmesi nedeniyle oluşur.

Gebelik ve doğum komplikasyonları, diş etlerinin iltihaplanması, kan dolaşımına geçen bir dizi doku yıkıcı olayı tetikleyebilir ve erken doğum ve düşüklere neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına gebelik döneminde mutlaka en doğru şekilde ve uzmanlar tarafından takip edilmek gerekir. Ankara özel sağlık sigortası yaptırdığınızda doğum sürecinde ve sonrasında sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz.

Dişlerini kaybedenlerin çoğu, korku veya utanç nedeniyle gülümsemekten ve sosyalleşmekten kaçınmaya başlar. Gülümseme ve sosyalleşme zihinsel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğundan, bunlardan uzun süre uzak durmak beyin üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Bunun için aslında ağız sağlığını sadece dişlerim çürürse diyerek değerlendirmemek gerekir.

Diş hekimlerinin önerdiği şekilde fırçalamak ve diş ipi kullanmak, ağızda bakteri ve plağın yayılmasını önlemenin en iyi yoludur. Yılda iki kez, bir uzmanın ağız sağlığınızı incelemesi değerlendirmesi faydalı olacaktır. Tükürük bakterilerle savaşmaya yardımcı olduğundan, ağız kuruluğu yaşarsanız bu durumu doktora danışabilirsiniz.

03 Kasım 2020
276 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al