Zika Virüsü ve Özel Sağlık Sigortası

Zika Virüsü ve Özel Sağlık Sigortası

Zika virüsü, sivrisinek kaynaklı viral bir enfeksiyondur. Zika virüsü ile enfekte olan çoğu insanda hiçbir belirti ve semptom görülmezken, bazılarında hafif ateş, kızarıklık ve kas ağrısı olabilir.

Belirti ve semptomlar baş ağrısı, kırmızı gözler ve genel bir rahatsızlık hissini içerebilir.

Hamilelik sırasındaki Zika virüsü enfeksiyonları, düşük yapma ile ilişkilendirilmiştir ve potansiyel olarak ölümcül bir beyin hastalığı olan mikrosefaliye neden olabilir

Zika virüs aşısı üzerinde halen çalışılıyor. Şimdilik en iyi önlem, sivrisinek ısırıklarını önlemek ve sivrisinek yaşam alanlarını azaltmaktır.

Zika Virüsü Semptomlar

Zika virüsü ile enfekte olan 5 kişiden 4’ünün hiçbir belirti veya semptomu yoktur. Semptomlar ortaya çıktığında, genellikle bir kişi enfekte bir sivrisinek tarafından ısırıldıktan iki ila yedi gün sonra başlar. Zika virüsünün belirtileri ve semptomları şöyledir.

  • Hafif ateş
  • Döküntü
  • Eklem veya kas ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Kırmızı gözler

Semptomlar yaklaşık bir hafta içinde geçerek tamamen iyileşir.

Kendinizde veya bir aile üyenizde Zika virüsünün olabileceğini düşünüyorsanız, özellikle de devam eden bir salgının olduğu bölgeye yakın zamanda seyahat ettiyseniz, doktorunuza görünün. Zika virüsünü veya aynı tür sivrisinekler tarafından yayılan diğer virüslerde benzer hastalıkları aramak için kan testleri yapılması gerekir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası Fiyatları

Zika Virüsü Nedenleri

Zika virüsü, esas olarak, dünyanın her yerinde bulunabilen, enfekte bir sivrisineğin ısırığı yoluyla bulaşıyor. Virüs ilk olarak 1947’de Uganda’daki Zika Ormanı’nda tespit edildi, ancak o zamandan beri güneydoğu ve güney Asya, Pasifik Adaları ve Amerika’da salgınlar ortaya çıktı.

Zika virüsü bulaşmış sivrisinek bir kişiyi ısırdığında, virüs sivrisineğin içine girer. Enfekte sivrisinek daha sonra başka bir kişiyi ısırdığında, virüs o kişinin kan dolaşımına girer.

Virüs, hamilelik sırasında da fetusa yayılabilir.

Zika virüsüne yakalanma riskini artıran faktörler şunlardır:

Salgınların görüldüğü ülkelerde yaşamak veya seyahat etmek, zika virüsüne neden olan virüse maruz kalma riskinizi artırır. Özellikle yüksek riskli alanlar, Pasifik bölgesindeki birkaç adayı, Orta, Güney ve Kuzey Amerika’daki birkaç ülkeyi ve Batı Afrika’ya yakın adaları içerir. Zika virüsünü taşıyan sivrisinek dünya çapında bulunduğundan, salgınların yeni bölgelere yayılmaya devam etmesi muhtemeldir.

09 Kasım 2020
217 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al