Siyatik Belirtiler ve Nedenleri

Siyatik Belirtiler ve Nedenleri

Siyatik, sinir yolu boyunca yayılan ve belinizden kalçalarınızdan her bir bacağınıza doğru yayılan ağrıyı ifade eder. Siyatik vücudunuzun yalnızca bir tarafını etkiler.

Siyatik en yaygın olarak fıtıklaşmış bir disk, omurgadaki kemik çıkıntısı veya omurganın daralması sinirin bir kısmını sıkıştırdığında ortaya çıkar. Etkilenen bacakta iltihaplanma, ağrı ve bir miktar uyuşmaya neden olur.

Siyatik ile ilişkili ağrı şiddetli olabilse de, çoğu vaka birkaç hafta içinde ameliyatsız tedavilerle düzelir. Önemli bacak zayıflığı veya bağırsak veya mesane değişiklikleri ile ilişkili şiddetli siyatiği olan kişiler ameliyat için aday olabilir.

Siyatik Belirtileri Nelerdir?

Alt omurganızdan kalçanıza ve bacağınızın arkasına yayılan ağrı, siyatiğin ayırt edici özelliğidir. Rahatsızlığı sinir yolunun hemen hemen her yerinde hissedebilirsiniz, ancak özellikle belinizden kalçanıza ve baldırınızın arkasına bir yol izlemesi muhtemeldir.

Hafif bir ağrıdan keskin, yanma hissine veya dayanılmaz ağrıya kadar geniş bir yelpazede değişebilir. Bazen bir sarsıntı veya elektrik çarpması gibi hissedilebilir. Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda daha kötü olabilir ve uzun süreli oturma semptomları şiddetlendirebilir. Genellikle vücudunuzun sadece bir tarafı etkilenir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Ankara

Bazı kişilerde ayrıca etkilenen bacak veya ayaklarda uyuşma, karıncalanma veya kas güçsüzlüğü vardır. Bacağınızın bir bölümünde ağrı ve başka bir yerinde uyuşma olabilir.

Hafif siyatik genellikle zamanla geçer. Kişisel bakım önlemleri semptomlarınızı hafifletemezse veya ağrınız bir haftadan uzun sürerse, şiddetliyse veya giderek kötüleşirse doktorunuzu arayın. Aşağıdaki durumlarda derhal yardım alın:

  • Belinizde veya bacağınızda ani, şiddetli ağrı ve bacağınızda uyuşma veya kas güçsüzlüğü var
  • Ağrı, trafik kazası gibi şiddetli bir yaralanmanın ardından
  • Bağırsaklarınızı veya mesanenizi kontrol etmekte sorun yaşıyorsanız

Siyatik için risk faktörleri şunları içerir:

Omurgada fıtıklaşmış diskler ve kemik çıkıntıları gibi yaşa bağlı değişiklikler siyatiğin en yaygın nedenleridir.

Omurganızdaki stresi artırarak, fazla vücut ağırlığı siyatiği tetikleyen omurga değişikliklerine katkıda bulunabilir.

Sırtınızı bükmenizi, ağır yükler taşımanızı veya uzun süre bir motorlu araç sürmenizi gerektiren bir iş siyatikte rol oynayabilir, ancak bu bağlantıya dair kesin bir kanıt yoktur.

Uzun süreler boyunca oturan veya hareketsiz bir yaşam tarzına sahip kişilerin siyatik geliştirmesi, aktif insanlara göre daha olasıdır.

08 Mart 2021
183 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al