Açlık Baş Ağrısı Nedir?

Açlık Baş Ağrısı Nedir?

Açlık baş ağrısı yemek yememekle tetiklenir. Aniden veya yavaş bir şekilde ortaya çıkabilir ve ağrı sabittir ve başınızın her iki tarafında meydana gelir. Açlık baş ağrısı genellikle yemekten 72 saat sonra düzelir.

Kan Şekeri Seviyeleri

Hipoglisemi olarak da bilinen düşük kan şekeri, vücudun glikoz seviyelerinin desilitrede 70 miligram veya altında olması durumudur. Bu meydana geldiğinde, insanlar baş dönmesi, titreme ve kafa karışıklığı gibi semptomlar yaşayabilir.

Hipoglisemi genellikle diyabetli kişilerde, özellikle tip 1 diyabetlilerde görülür, ancak kan şekerinizin düşük olması diyabetiniz olduğu anlamına gelmez. Diyabetik olmayan hipoglisemisi olan kişilerin genellikle öğünler arasında üç saatten fazla gitmemeleri önerilir.

Tip 1 diyabet, pankreasın insülin üretemediği zamandır, tip 2 diyabet ise vücudun insüline düzgün yanıt vermede ve glikoz seviyelerini düzenlemede sorun yaşadığında ortaya çıkar. Tip 2 diyabetli biri çok fazla insülin alırsa, kan şekeri düşüklüğü yaşayabilir.

Dehidrasyon

Baş ağrısı, vücudunuz yeterince su almadığında bilinen bir dehidrasyon belirtisidir. Vücudun hücresel metabolizma gibi temel işlevleri yerine getirmesi için su gereklidir. Ayrıca vücudunuzun temel işlevleri sürdürebilmesi için gerekli olan enerji döngüsüne katkıda bulunarak vücudun gıdaları işlemesine yardımcı olur.

Vücudunuz temel işlevleri optimal düzeyde yerine getirmediğinde, enerji tasarrufu yapmaya başlayacaktır. Bu, kan damarlarının daralmasına (daralmasına) neden olabilir ve bu da baş ağrısına neden olabilir.

Kafein

Düzenli kafein tüketimi, kan damarlarının genişlemesine (genişlemesine) yol açar. Vücut alıştığı kafeini almadığında, kan damarları büzülebilir ve kafein yoksunluğu baş ağrısına yol açabilir. Günde düzenli olarak iki veya daha fazla fincan kahve tüketirseniz kafein alımında bozulma bu tip baş ağrısına neden olabilir.

Belirtiler

Açlık baş ağrısı, zonklayan bir baş ağrısından ziyade sıkışma veya nabız gibi atan bir duyguya neden olur. Ağrıyı başınızın iki yanında hissedeceksiniz. Başınızın etrafında bir mengene varmış gibi hissedebilirsiniz.

Ağrı genellikle hafif veya orta şiddettedir. Bunu şakaklarınızda veya başınızın ve boynunuzun arkasında hissedebilirsiniz.

Tedavi

Kan şekeriniz düşükse 15–15 kuralına uyun: 15 miligram karbonhidrat tüketin, 15 dakika bekleyin ve kan şekerinizi tekrar ölçün. Kan şekeriniz hala 70 mg/dL’nin altındaysa, kan şekeriniz 70 mg/dL’ye ulaşana kadar adımları tekrarlayın.

04 Eylül 2021
12 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al