Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Plaka Trafik Sigortasını Etkiliyor mu?

Plaka Trafik Sigortasını Etkiliyor mu?

Kara yolundaki her araç mutlaka trafik sigortasını yaptırmak zorundadır. Eğer ki trafiğe sigortasız bir şekilde çıkarsa bu durumda cezai yaptırımlar uygulanarak araç trafikten men edileceğinden dolayı bu yasal olarak mümkün değildir. Sürücü bu uyarı ve bilgilendirmelere rağmen yine de bu konunun hassasiyetine önem vermez ve trafiğe çıkarsa bu durumda gerekli işlemler aracın yakalandığı yerde ivedilikle yapılır. İşlemler sadece parasal değildi aracın durdurularak otoparka çekilmesi de bu yaptırımlardan birisi olur. Bunların hepsini bir araya getirdiğinizde süreç maddi ve manevi olarak oldukça yıpratıcı ve uzun olacaktır. 

Trafik sigortası ücretleri belirlenirken arabaya göre farklı sonuçlar ortaya çıkabileceği gibi sürücünün bilgileri de fiyata etki edecektir. Mesela şöyle örnekleyecek olursak sürücü eğer ki aracına sigorta yaptırdığı 1 yıl içerisinde herhangi bir kazaya karışır ve kusurlu olarak kabul edilirse o zaman bir sonraki yılda hasarsızlık indiriminden faydalanamaz.  Bu da onun bir sonraki yıl yaptıracağı zorunlu trafik sigortasının daha yüksek bedelle olmasını sağlamış olacaktır. Trafik sigortasında araç ve sürücü faktörü olduğu kadar plaka faktörü de söz konusudur. Eğer ki aracın kaydı küçük bir ildeyse bu durumda sigorta primi daha düşük çıkar. Çünkü büyük şehirlerde yoğun yaşam, trafik beraberinde riskleri de getirmektedir.

Trafik Sigortasında Fiyatlar

Her yeni araç alımında insanlar direk olarak sigortasını yaptırmak zorundadır. Dolayısıyla internet üzerinden de yapılabilecek olan bu işlemlerde aracın kayıtlı olduğu şehirde sorulur ve bu da zorunlu trafik sigortası fiyatlarını doğrudan etkiler.

Şehirlerin Risk Haritası

Bir trafik sigortası hazırlanırken öncelikli olarak şehirdeki trafik riskleri de göz önünde bulunduruluyor. Bu işlem kaza tespit tutanaklarının tek bir merkezde toplanmasıyla rahatlıkla tespit edilebiliyor. Çıkarılan istatistikler neticesinde ise sonuç ortaya çıkıyor. Analiz işlemi bilgisayar ortamında yapıldığından dolayı hata payı da yok denecek kadar azdır.  2018 yılında Türkiye’de yaklaşık olarak 23 milyon araç trafiğe çıkmış ve bu da her 1 saatte toplam 46 aracın kaza yaptığını bize gösteriyor.  Kazalarda ise günde 10 insan yaşamını yitiriyor.  Kazalar en çok büyük şehirlerde meydana geldiğinden dolayı buralarda trafik sigortası fiyatları daha yüksek oluyor. 

18 Aralık 2019
142 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al