Kasko Sigortası Motorun Yanması Zararını Karşılar mı?

Kasko Sigortası Motorun Yanması Zararını Karşılar mı?

Kasko sigortasının amacı aracınızda oluşacak olan zararların karşılanmasını sağlamaktır. Dolayısıyla bu sorunun yanıtını verebilmek için öncelikli olarak motorun yanması ile ilgili nedenlere bakmak gerekir. Evet, aracınızın yanmasını karşılayabilir, ancak bu her durum için mümkün müdür? İnceleyelim.

Otomobilinizin motorunun yanması durumunda kasko sigortası bunu kapsam içerisine almayabilir, bunun için sizden ek teminatlarla bu durumun kapsam içerisine alınması talep edilebilecektir. Çünkü aracın motorunda meydana gelen yanmanın nedeni yağ eksikliği, susuz olması, aracın donması, bozuk olması, eskimesi, çürümesi, paslanması ve aracın bakımsızlığından kaynaklanan bir durum olabilir. Dolayısıyla bahsetmiş olduğumuz hususlar çerçevesinde sigorta firması aracınızı kasko sigortası içerisine almayacaktır. Aracın bakımının ihmal edilmemesi sürücünün temel görevleri içerisinde yer alır. Dolayısıyla bakımı düzenli yapılan bir araçta bu nedenlerden kaynaklanan bir yanma kesinlikle olmayacaktır. 

Ancak bir aracın motorunun yanması yalnızca yukarıda bahsetmiş olduğumuz hususlar çerçevesinde olmayabilir. Bu geniş kapsamlı bir konudur ve öncelikli olarak motorun neden yandığının tespit edilmesi şarttır.

Kasko fiyat teklifi al

Motor yanmasına yol açan olan durumlar ne olabilir?

Yukarıda ana nedenleri sıraladık ve bunlar sürücünün sorumluluğundadır dedik. Dolayısıyla farklı nedenlerden birisi de hırsızlık, terör gibi olaylardan dolayı aracın motorunun yanmasıdır. İşte bu durumlar kasko sigortası içerisinde yer alır ve genel teminatlar dahilindedir. Aracınıza kasko sigortası yaptırırken eğer ki siz fiyatı düşük tutmak için bu kapsamı daraltmamışsanız o zaman teminat içerisindedir. Ancak teminatınızı dar kasko şeklinde yapmışsanız o zaman yine kasko sigortanız zararınızı karşılamaz. 

Bir aracın motorunun yanması sigorta kapsamına giren bir olaydan kaynaklanmadığı surece kasko dışında kalan bir durumdur. Bunun için kasko sigortanızı yaptırmadan önce poliçenizi ve neler yazdığını dikkatli bir şekilde okumalısınız.

Kasko sigortası bir aracın korunması açısından çok önemlidir. Sürücü daha sonrasında oluşabilecek olan sıkıntılardan korunmak istiyorsa o zaman mutlaka sigorta yaptırarak kendisini ve aracını güvence altına alması gerekir. Bizim ülkemizde kasko sigortası bilinci ise maalesef ki henüz yeni, yeni oturmakta.  O da genelde sürücüler yüksek model araçları için tercih etmektedir. Bunun nedeni ise en ufak parçasının değişiminin dahi kasko için ödenen miktardan yüksek olmasıdır.

05 Mart 2020
699 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al