Kredi Kartının Asgarisini Ödeyince Ne Olur?

Kredi Kartının Asgarisini Ödeyince Ne Olur?

Hepimiz kredi kartı kullanıyoruz ve bu günlük hayat rutinimiz içerisinde olan bir şey ancak iş ödeme kısmına geldiği zaman bazıları borcun tamamını öderken bazıları da yalnızca asgarisini ödemekle yetinmek zorunda kalıyorlar. Biz de bu yazımızda kredi kartının asgarisini ödemek zorunda olan takipçilerimiz için merak ettikleri konu olan kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur? Sorusunun yanıtını bulmak isteriz. Çünkü bu konu büyük bir kredi kartı kullanıcısının kafasını karıştırıyor.

Mesela kredi kartınızın borcun asgari tutarı denmiş olsa bile maalesef ki faizini ödemekten kaçamıyorsunuz. Burada yanlış bilinenin de aksine asgari ödeme yalnızca sizi gecikme faizinden kurtarabiliyor toplam dönem borcunu ödemediğiniz takdirde borcu ödeyene kadar akdi faiz ödemeleriniz devam etmiş oluyor. Aslında giriş bölümünü çok fazla uzatmak da istemiyorum bunun için kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur konusunu açıklığa kavuşturalım. Kredi kartının asgari ödemesinin mutlaka zamanında yapılması gerekiyor aksi takdirde kredi notunuz ve kartınızın kullanıma kapatılması söz konusu olacaktır. 

Ankara konut sigortası teklifi al

Kredi Kartı ve Borç

Asgari ödeme basit bir tanıla kredi kartının toplam dönem borcunu belirleyen bir kavramdır. Mesela şu şekilde anlatalım. Kredi kartınızın limiti 15 bin lira ve asgari ödeme oranı ise % 30 olacaktır. Güncel toplam borcunuz ve asgari ödeme tutarı hesap ekstrenizde ayrıntılı bir şekilde belirtecektir. Bunu fatura olarak almamış olsanız bile online olarak sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz.  Mesela kredi kartınızdan harcama tutarınız 3 bin lira ise o zaman asgari ödemesi de 900 TL olacaktır. 

Eğer ki siz borcunuzun tamamını ödeyemiyorsanız o zaman asgarisini  mutlaka ödemelisiniz aksi takdirde yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi kredi notunuz etkilenecek ve kartınız kullanıma kapatılacaktır. Asgari ödemeyi gerçekleştirdiğiniz anda gecikme faizi yükünden kurtulmuş olursunuz.  Artı borç hanenizden ödemiş olduğunuz asgari ödeme kadar olanı düşecektir. 

Gecikme Faizi ve Akdi Faiz

Gecikme faizi kredi kartınızın ekstresinde yer alan tutarın son ödeme gününe kadar yatırılmaması demektir.  Kartınızın asgarisini öderseniz gecikme faizi işlemez. Akdi faiz ise ödeme tutarının yapılmasına karşın toplam borç üzerindeki faiz oranıdır. Bu akdi faizin işlememesi için de borcun tamamen kapatılması gereklidir.

07 Temmuz 2020
376 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al