Kalitesiz Akaryakıtın Zararları Nelerdir?

Kalitesiz Akaryakıtın Zararları Nelerdir?

Kalite her alanda olduğu gibi yakıt alanında da dikkat edilmesi gereken bir konu çünkü iyisi ve kötüsü bulunuyor. İsterseniz kalitesiz bir akaryakıt aldığınız zaman başınıza gelebilecek olanların neler olduğuyla başlayalım. 

Akaryakıt denildiğinde benzin, mazot ve LPG geliyor. Bunun için motorun verimli olarak çalışabilmesi için de bu yakıtların içerisinde kesinlikle kirletici maddelerin olmaması şart. Kalitesiz yakıtlarda ise bu şekilde kirleticiler bulunur. Bu kirleticiler bazen bilerek karıştırıldığı gibi bazen de yakıtın kendisinden kaynaklanır.

Oktan Nedir?

Oktan kelimesini petrolle ilgili biliyoruz çünkü petrolün içerisinde bulunan hidrokarbona deniliyor. Benzinde renk ne kadar koyu olursa oktanı da o kadar fazla gibi şehir efsanelerini de belki duymuşsunuzdur. Oktan renksiz olan bir maddedir ve amacı benzinin zor tutuşmasını sağlamak. Yani oktan ne kadar yüksek olursa benzinin de tutuşması o kadar geç olacak demektir. Bazı insanlar ise 98 oktanın 95 oktandan daha iyi olduğunu düşünürler. Bu yalan olmamakla birlikte eksik olan bir bilgidir. Eğer ki sizin aracınızın kitapçığında tüketilmesi gereken yakıt türü hangisi yazıyorsa onu kullanmalısınız ve bu durumdan da vazgeçmemek gerekir. Sizin aracınızda 95 oktan kullanılması tavsiye ediliyorsa siz daha iyi diye 98 oktan almamalısınız. Nedeni ise benzinli araçların parçalarının birbirinden faklı olmasıdır. Bazı motorlar çabuk tutuşan yakıtları tercih ederken bazıları da daha geç tutuşan yakıtları tercih ederler. Siz bunu yapmadığınızda ise aracınızın performansının düşmesine neden olursunuz. 

Hileli Akaryakıtlar!

Türkiye’nin yakıt ambarı Aliağadır. Çünkü en büyük rafineri burada bulunur. Avrupa standartlarına uygun olan ürünlerin satıldığı bir adres olduğundan dolayı buradan piyasaya sürülen yakıtın tamamı denetimden geçer Dolayısıyla istasyonlarında sürekli olarak denetlenmiş olduğunu düşünürsek burada akaryakıtta hile yapılması çok mümkün olmayan bir şeydir. Ancak hileli yakıtlar genellikle motorin ve benzinin içerisine konulmuş olan renksiz ve uçucu maddelerle olur

Sizin bunu anlamanızın yolu ise yakıtınızı aldıktan sonra aracınızı kullanmıyor olsanız bile kendi kendine deponun boşalması şeklindedir. Bunun yanı sıra aracınızın deposunu doldurduğunuzda yakıt ibresi hiç beklemediğiniz bir şekilde boşalacaktır. Dolayısıyla bu noktada bizim tavsiyemiz mutlaka yakıtı bildiğiniz güvenilir ve temiz istasyonlardan almanız yönündedir.

13 Ekim 2019
708 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al