Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL
MTV Hesaplaması

Özel bir otomobiliniz varsa o zaman yıllık vergilerini ve diğer tüm ödemelerini de düzenli olarak gerçekleştirmeniz gerekiyor. Her aracın bir takım sabit giderleri vardır ve aracınız için ödeyeceğiniz MTV’de her 6 ayda bir ya da yıllık olarak ödenmesi gerekiyor. MTV yalnızca binek araçlar için değil, uçaklar, deniz taşıtları, helikopterler gibi tüm ulaşım araçlarını da kapsıyor. İsterseniz durumu daha iyi anlayabilmek için motorlu taşıtlar vergisi nasıl hesaplanır ve nasıl ödenir, ödenmezse cezası nedir sorularının yanıtlarına bakalım.

MTV Nedir & Nasıl Belirlenir? ?

Ülke sınırları içerisinde Türkiye plakalı olan araçlara devletin uygulamış olduğu bir vergi türüdür. Araç için ödenecek olan verginin tutarı ise aracın, motoruna, modeline ve koltuk sayısına göre değişiklik gösterir. Ödenmesi gereken rakamlar ise her yıl belli oranda artırılır.

MTV ödemelerini eskiden sadece vergi dairelerine yapabiliyorken bugün anlaşmalı olan birçok bankanın hesabından da yapabiliyorsunuz. Şube bankacılığı tercih edilebileceği gibi isterseniz online olarak da bankaya gitmeden ödemelerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. MTV’ler her yıl temmuz ayında ve ocak aylarında iki taksit şeklinde ödenebilir. Ancak isterseniz siz ödemenizi de tek seferde yapabilirsiniz.

Peki, vergi borcunuzu ödemezseniz ne olur?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

MTV zorunlu olsa da bunun bir yaptırımı yoktur. Geç ödenmesi halinde ise karşılaşacağınız geç ödeme faizini yatırmak durumundasınız. Belirlenmiş olan ödeme rakamını ödemekle yükümlü olduğunuz için bu parayı ödemeden aracınızın satışını, muayenesini ya da devrini kısacası resmi işlemlerini yaptıramazsınız. 

MTV Nasıl Hesaplanır

Motorlu taşıtlar vergisinde oranlar her yıl değişerek belirlenir demiştik buna göre aracın yaşından tutunda silindir hacmine varıncaya kadar pek çok önemli başlıklar vardır. İnternet üzerinden MTV hesaplama araçlarını kullanarak da ne kadar ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Gelir idaresi Başkanlığının resmi internet sitesinde konuyla ilgili olan güncel gelişmeler yer almaktadır.

Dünyada Motorlu Taşıtlar Vergisi

Ülkemiz vergi konusunda belki de dünyanın en faal olarak çalışanıdır. Bunun içinde Türkiye’de vergi rakamlar oldukça yüksektir. Dünya geneline baktığımız zaman ise bizim ülkemizin pek çok ülkeye fark attığını ancak Danimarka ile yarıştığını görebiliyoruz.

03 Temmuz 2019
140 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al