Amniyosentez Nedir?

Amniyosentez, analiz için amniyotik keseden sıvı örneğinin çıkarıldığı bir işlemdir. Amniyotik kese rahim boşluğunda bulunur. Amniyotik kese, hamile bir kadının rahminde bebeğin yaşadığı sıvı dolu yapıdır. Fetal hücreler, proteinler ve fetal idrar bu kese içinde serbestçe hareket eder.

Amniyosentez sırasında karın duvarından uzun bir iğne amniyon kesesine yerleştirilerek sıvı alınır. Bazen kadının cildine önce lokal anestezik enjekte edilir, ancak bu genellikle gerekli değildir.

Amniyosentez iğnesi tipik olarak işlemden önce veya işlem sırasında gerçekleştirilen ultrason görüntülemesinin yardımıyla kese içerisine yönlendirilir. İğne keseye girdikten sonra, idrarı andıran berrak amber renkli amniyotik sıvıyı çekmek için bir şırınga kullanılır. Alınan sıvının hacmi fetüsün yaşına ve işlemin nedenine bağlıdır.

Sıvı daha sonra fetal akciğer olgunluğunun değerlendirilmesi, genetik değerlendirme, spina bifida kanıtı veya diğer nöral tüp kusurları, enfeksiyon varlığı veya fetal kromozomal analiz için gönderilebilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Kromozomlar, hücrelerimizdeki tüm genetik bilgiyi içeren yapılardır. Amniyotik sıvı, laboratuvarda çoğaltılabilen çok sayıda serbest yüzen fetal hücre içerir. Bu hücreler çoğaldığında ve belirli bir sayıya ulaştığında, kromozomları çıkarılır ve analiz edilir.

Bir kromozom analizi yapmak yaklaşık iki hafta sürer. Sıvı ayrıca proteinler, mineraller ve test edilebilecek diğer bileşikleri içerir. Bu ek çalışmaların gerçekleştirilmesi 1 ila 7 gün sürebilir. Amniyotik sıvıdan elde edilen veriler, kadınların hamilelikleri hakkında bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olabilir. Çoğu hasta için amniyosentez oldukça hızlı ve rahat bir işlemdir. Bazı kadınlar işlemden sonra rahim krampları yaşarlar.

Amniyosenteze Kim İhtiyaç Duyar?

35 yaşın üzerindeki kadınların kromozom anormallikleri olan bir bebek sahibi olma şansı daha yüksektir. Bu nedenle, mevcut öneri, doğum sırasında 35 yaşında veya daha büyük olacak kadınlara, fetal kromozomların testi için genetik bir amniyosentez önerilmesidir.

Down sendromunda görüldüğü gibi, fetustaki kromozomal anormallikler zihinsel engellere veya diğer doğum kusurlarına yol açabilir. Annenin yaşı ilerledikçe kromozom kusuru olan bir bebek sahibi olma olasılığı artar.

35 yaşın altındaki kadınlar için, amniyosentezin bir sonucu olarak ortaya çıkan komplikasyon riski, bebeğin kromozom anormalliği olma olasılığından daha fazladır.

Ailede kromozom problemleri öyküsü varsa veya bir kromozomal kusurun tespit edildiği önceki doğum öyküsü varsa, amniyosentez önerilebilir.   

07 Nisan 2021
252 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al