Genler Çocuk Gelişimini Nasıl Etkiler?

Genler Çocuk Gelişimini Nasıl Etkiler?

Bir çocuğun gelişim sürecini etkileyen birçok faktör vardır ancak bu faktörlerin hepsi konusunda fikir sahibi olunmazsa bazılarının tespitini yapabilmek mümkündür. Bu belirtiler ise genetik olabileceği için bebeğin gelişimine de önemli katkılar sağlayacaktır.

Genetiği kişisel olarak ele aldığımız zaman ne kadarının geçmişten geldiğini ve ne kadarının yaşam boyu sürebileceği de merak konusu olmuştur. Yüzyıllardır çözülmeyen bu merak farklı fikirlerde oluşturmuştur. Ancak bu zamana kadar açıklanan görüşlerden de anlaşılacağı üzere çocuk gelişimi üzerinde hem doğanın, hem çevrenin hem de genlerin önemli bir etkisi var. 

Gelişim sırasında bir takım yönler biyolojiden etkileniyor olsa da çevresel faktörlerinde etkisi yüksektir. Mesela ergenliğin başladığı zaman kalıtımsaldır ancak beslenme ve çevresel etkenlerde ergenliğin gelişim surecine etki edecektir. 

Yaşamın en eski anlarından itibaren kalıtımın ve çevrenin etkileşimi, çocukların kim olduğu ve kim olacağının biçimlendirmede etkili rol oynamaktadır. Bir çocuğun ebeveynlerinden miras aldığı genetik talimatlar gelişim için bir yol haritası çizerken, beslenme gibi çevre faktörü bu yönlerin nasıl ifade ilerlediğini, şekillendiğini veya yavaşlamasını etkileyebilir. Doğanın ve beslenmenin karmaşık etkileşimi yalnızca belirli anlarda veya belirli zaman aralıklarında gerçekleşmez; kalıcı ve ömür boyu sürecek bir etkileşimdir.

Çocuk Gelişiminin En Erken Dönemi

Bir çocuğun gelişim sureci gebeliğin ilk başladığı günden itibaren başlar ve bu şekilde devam eder. Sperm ve yumurtaların her biri insan yaşamı için bir görev üstlenir. Yaşamın her anının meydana geleceği genler ve kodlamalar bu sistemi oluştururken bebeğin gelişimi de her geçen gün devam edecektir.

Sonuç olarak genlerin çocuğun gelişiminde önemli bir etkisi vardır ancak siz çocuğunuzu çevresel faktörler yönünden ne kadar en iyisini verebilirseniz eğitim sureci de aynen bu şekilde daha kaliteli bir hale dönüşecektir. Bugün gelinen noktada anne ve babaların en büyük endişeleri yanlış arkadaş seçimi ve çocuklarının içinde bulunduğu ortamlardır. Bunun içinde her ebeveyn yaşam içerisinde mutlaka doğru bir şekilde çocuk büyütmek isterler ve onlar içinde ihtiyaç duydukları tüm zemini oluşturmaya çalışırlar.

Hksigorta.com olarak bizde bebeğinizin gelişim sürecinde en iyisine sahip olabilmesi için özel sağlık sigortasından mutlaka istifade etmenizi tavsiye ederiz.

11 Aralık 2019
274 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al