Manyetik Rezonans Enterografi Nedir?

Manyetik Rezonans Enterografi Nedir?

Manyetik rezonans (MR) enterografisiince bağırsağınızdaki sorunları teşhis etmek için kullanılan ağrısız, invaziv olmayan ve radyasyon içermeyen bir tıbbi görüntüleme testidir. Manyetik rezonans görüntülemenin (MRI) özel bir şekli olan test, güçlü bir manyetik alan kullanarak ince bağırsağınızın ayrıntılı görüntülerini sağlar.

MR Enterografisi sırasında neler beklenir?

MR enterografisi ile doktorunuz hastalık tespiti, teşhisi ve tedavi takibine yardımcı olmak için ince bağırsağınızın yüksek çözünürlüklü görüntülerini alabilir.

Prosedür, ayrıntılı bilgisayarlı resimler oluşturmaya yardımcı olan güçlü bir manyetik alan üretmek için güçlü mıknatıslar kullanan bir MRI makinesinde yapılır.

MR enterografisi, görüntülerin kalitesini iyileştirmeye yardımcı olan bir sıvı olan kontrast madde ile gerçekleştirilir. Kontrast madde oral veya intravenöz olarak uygulanır.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

MR enterografisinde iyonlaştırıcı radyasyon bulunmadığından, prosedür inflamatuar bağırsak hastalığı olan gençleri ve belirli tipte inflamatuar bağırsak hastalığı olanları değerlendirmek için kullanılabilir, ancak tercih edilmez. Bunun nedeni, MR enterografisinin, X-ışınlarından kaynaklanan iyonlaştırıcı radyasyona ömür boyu maruz kalmayı azaltmaya yardımcı olabilmesidir. 1

MR enterografisi aşağıdaki sorunları belirlenebilir:

  • İç kanama
  • Vasküler anormallikler
  • tümörler
  • apseler
  • Bağırsak duvarındaki küçük yırtıklar
  • İnce bağırsak polipleri
  • Bağırsak tıkanıklıkları

MR enterografisi, belirli tedavilerin ne kadar iyi çalıştığını izlemek ve herhangi bir komplikasyonu tespit etmek için de kullanılabilir.

Farklılıklar ve Sınırlamalar

Bilgisayarlı tomografi (CT) taramasının aksine , MR enterografisi, görüntü üretmek için X-ışınlarını kullanmaz.

MR enterografisinde kullanılan kontrast maddenin, genel olarak, geleneksel X-ışınları ve CT taraması için kullanılan iyot bazlı kontrast maddelere göre alerjik reaksiyon üretme olasılığının daha düşük olduğu kabul edilir.

Çoğu durumda, MR enterografi anormal ve normal doku arasında daha net bir ayrım sağlar. MR enterografisinin gerçekleştirilmesi CT enterografisinden çok daha uzun sürer.

MR enterografisinin sınırlamalarından biri, hasta hareketinin üretilen görüntülerin kalitesini etkileyebilmesidir. Bu, yüksek kaliteli görüntülerin yalnızca kişi tamamen hareketsiz kaldığında ve görüntü kayıt işlemi sırasında nefes tutma talimatlarına uyduğunda elde edildiği anlamına gelir. Kaygısı olan kişiler hareketsiz kalmayı zor bulabileceğinden, bu tür kişilerin MR enterografisinden önce sakinleştirici almaları önerilir.

MR enterografisinin bir başka sınırlaması, özellikle büyük bireylerin bazı MRI makinelerinin ağzına sığmamasıdır.

05 Ağustos 2021
188 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al