Lasik Ameliyatı Nedir?

Lasik Ameliyatı Nedir?

LASIK göz ameliyatı, düzeltici lenslerin olmaması anlamına gelebilir. Ama herkes için doğru değildir. İyi bir aday olup olmadığınızı ve kararınızı verirken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Gözlük veya kontakt lens kullanmaktan sıkıldıysanız, LASIK ameliyatının sizin için uygun olup olmadığını merak edebilirsiniz. LASIK, bir tür kırma göz ameliyatıdır.

Genel olarak, lazer destekli göz ameliyatı olan çoğu insan, çoğu aktivite için iyi sonuç veren 20/20 veya daha iyi bir görüş elde eder. Ancak yaşlandıkça gece araba kullanmak veya kitap okumak için eninde sonunda gözlüğe ihtiyaç duyar.

LASIK cerrahisi iyi bir geçmişe sahiptir. Görme kaybına neden olan komplikasyonlar nadirdir ve çoğu insan sonuçlardan memnundur. Bazı yan etkiler, özellikle kuru gözler ve geçici görme bozuklukları oldukça yaygındır. Ancak bunlar genellikle birkaç hafta veya ay sonra düzelir ve çok az insan bunları uzun vadeli bir sorun olarak görür.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Sonuçlarınız, kırma kusurunuza ve diğer faktörlere bağlıdır. Hafif miyop olan kişiler, refraktif cerrahi ile başarılı olma eğilimindedir. Astigmat ile birlikte yüksek derecede miyop veya ileri görüşlü kişiler daha az tahmin edilebilir sonuçlara sahiptir.

LASIK Göz Ameliyatı Neleri İçerir?

Lazer refraktif cerrahinin çeşitli varyasyonları vardır. LASIK en iyi bilinen ve en sık uygulanandır.

Miyop

Uzağı görememe (miyop), yakındaki nesneleri net bir şekilde gördüğünüz ancak uzaktaki nesnelerin bulanık olduğu bir durumdur. Göz küreniz normalden biraz daha uzun olduğunda veya kornea çok keskin bir şekilde kıvrıldığında, ışık ışınları retinanın önüne odaklanır ve uzak görüşü bulanıklaştırır. Yakınlardaki nesneleri daha net görebilirsiniz, ancak uzaktakileri göremeyebilirsiniz.

Hipermetrop

Uzaktaki nesneleri net bir şekilde görebildiğiniz ancak yakındaki nesnelerin bulanık olduğu bir durumdur. Ortalamadan daha kısa bir göz küresine veya çok düz bir korneaya sahipseniz, ışık retinanın üzerine değil arkasına odaklanır. Bu, yakın görüşü ve bazen de uzak görüşü bulanıklaştırır.

Astigmat

Genel olarak bulanık görmeye neden olur. Kornea düzensiz bir şekilde kıvrıldığında veya düzleştiğinde, sonuç, yakın ve uzak görüşün odağını bozan astigmattır.

LASIK işleminden önce, göz cerrahınız gözünüzün ayrıntılı ölçümlerini değerlendirecek ve gözün genel sağlığını değerlendirecektir. İşlemden hemen önce hafif bir yatıştırıcı ilaç almanız istenebilir. Ameliyat masasına rahat bir şekilde yattıktan sonra gözünüzü uyuşturan damlalar uygulanacaktır. Daha sonra korneanızın eğriliğini tam olarak değiştirmek için özel bir kesme lazeri kullanacaktır. Lazer ışınının her darbesiyle, küçük bir miktar kornea dokusu çıkarılır ve bu da göz cerrahınızın korneanızın eğrisini düzleştirmesine veya daha dik hale getirmesine olanak tanır.

16 Ağustos 2021
25 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al