Kronik Günlük Baş Ağrısı Nedir?

Kronik Günlük Baş Ağrısı Nedir?

Migren olarak bilinen kronik baş ağrısı, bireyin ayda 15 gün bir durumdur. Kronik günlük baş ağrısının, genellikle aşırı ilaç kullanımının bir sonucu olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Baş ağrısı semptomlarının artan şiddeti ve sıklığı, genellikle migren veya diğer birincil baş ağrısı tiplerini tedavi etmek için kullanılan bağımlılık yapan ağrı kesicilerin geri çekilme etkisidir.

Baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılan ilaçların sık ve düzenli kullanımı baş ağrısına neden olabilir ve kişinin ilaç kullanma ihtiyacını artırabilir. İlaçları aşırı kullanan kronik günlük baş ağrısı olan bazı kişiler, bağımlılık yapan ilaçları geri çekmede başarısız olurlar, bu da aşırı ilaç kullanımının kronik günlük baş ağrılarının başlangıcını etkilemediğini düşündürmektedir.

İlaçların aşırı kullanımı ve kronik migren baş ağrıları, bir zamanlar aynı durum olarak kabul edilmelerine rağmen, şimdi ayrı kriterlere göre teşhis edilmektedir.  

Kronik günlük baş ağrısına ilişkin istatistikler

Yalnızca migren veya diğer tiplerde birincil baş ağrısı yaşayan kişiler kronik günlük baş ağrısı riski altındadır.

Aşırı ilaç kullanımından kaynaklı baş ağrısı, tüm kronik baş ağrısı sendromlarının % 90’ını oluşturan en sık görülen günlük baş ağrısı türüdür.

Kronik günlük baş ağrısı için risk faktörleri

  • Kadın cinsiyeti: Kadınların kronik günlük baş ağrısı geliştirme riski 13.6 kat artmıştır. İlaç kullanan kadınlar erkeklere kıyasla 2.9 kat daha yüksek riske sahipti;
  • İlerleyen yaş: En sık 40–50 yaşlarındaki bireylerde görülür.
  • Damarlarda düşük kan basıncı:  Kronik migren hastaları
  • Psikiyatrik bozukluklar, özellikle majör depresyon ve anksiyete bozuklukları, kronik günlük baş ağrısı yaşayan kişilerde daha yaygındır;
  • Uykusuzluk
  • Obezite
  • Kafein kullanımı;
  • Stres
  • Horlama.

Kronik Migren

Bir kişiyi kronik migrene yatkın hale getiren anahtar faktör, uzun bir kronik baş ağrısı öyküsünün olmasıdır. Gerilim tipi baş ağrısı öyküsü olan kişilerde kronik migren ortaya çıkabilir.

Baş Ağrısı ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmanız halinde özel bir hastaneye giderek günlük yaşadığınız baş ağrısı ve migren sorununa çözüm geliştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Hksigorta.com’dan en uygun tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi alabilirsiniz. Kesenize en uygun tamamlayıcı sağlık sigortası teklifimizi sizlere sunalım.

26 Eylül 2020
433 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al