Trafik Hasar Dosyası Evrakları Nelerdir?

Trafik Hasar Dosyası Evrakları Nelerdir?

Trafik sigortası yaptırdıktan sonra başınıza bir olay geldiğinden ne yapmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Bir kaza sonrasında trafik hasar dosyası oluşturulmaktadır. Bu dosyadaki evraklar sigorta şirketine verildikten sonra ilgili işlemler başlatılır. Sizin aracınızda bir hasar oluşmuşsa bu durumda herhangi bir hasar karşılaması olmaz sadece karşı araca yönelik ilgili masraflar sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır.

Çok büyük bir kazaya karışmadıysanız 8 gün içerisinde ilgili evrakları toplayarak sigorta şirketine iletmeniz gerekir. Trafik hasar dosyası içerisinde çok sayıda evrak yer alır. Bunların başında trafik kazası tespit tutanağı ilk sıradadır. Gerek siz gerekse ilgili kişiler tarafından tutulmuş tutanak dosya içerisine konulmalıdır. Hasar gören aracın ruhsatı bir binaya ya da iş yerine zarar verildiyse ilgili yerin de ruhsatı istenir. Mahkeme kararıyla bir tazminat ödenmesine karar verildiyse ilgili karar, icra emir ya da tahsilat makbuzu, noter tarafından ilgili taraflara yönelik düzenlenmiş olan ibraname bu belgeler normal kazalar için geçerlidir olası ölüm ve vefat durumunda farklı evraklarda üzerine eklenmelidir. Vefat haline kaza tespit tutanağı, veraset ilamı, ölen kişinin gelir durumunu gösteren belge, ölüm raporu, nüfus kayıt örneği ve tazminat ödemesi yapılacaksa mahkeme kararı istenir.

Kazazedelerin tedavi masrafları için tespit tutanağı, hastane raporu, tedavi masraf faturaları ve maluliyet halinde heyet raporu istenmektedir. Bu belgeler standart istenen belgeler arasındadır sigorta şirketi ekstra bir belge isteyebilir.

Kasko sigortası fiyat teklifi

Hksigorta.com olarak trafik sigortası ile ilgili merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.

Trafik Sigortası Neden Önemli?

Trafik sigortası herkesin yaptırmak zorunda olduğu bir güvencedir. Zorunlu olmasından kaynaklı olarak yaptırmamanın cezası vardır. Ancak sigortanızı yaptırmamanızın yalnızca ceza olmasından dolayı yaptırılması gerekmediğini bilmek gerekiyor. Beklenmedik bir zaman içerisinde beklenmedik bir şekilde meydana gelen kaza sonrasında cebinizden beklemediğiniz oranda paralar çıkabilir. Bu paranın boyutu kazaya göre değişeceğinden dolayı ciddiyeti de o zaman ortaya çıkar.

Kısacası sigorta insanı her şekilde koruyan bir güvencedir. Sizi ve üçüncü şahısları koruma altına alacağından dolayı zorunu olmasanız bile mutlaka yaptırarak güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Kısacası trafik sigortası sizi koruyan en önemli şeydir.

16 Mart 2020
497 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al