Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling, üst tabakaları çıkarmak için cilde kimyasal bir solüsyonun uygulandığı bir prosedürdür. Geri büyüyen cilt daha pürüzsüzdür. Hafif veya orta bir soyma ile istenen sonuçları elde etmek için prosedürden birden fazla kez geçmeniz gerekebilir.

Kimyasal peeling, genellikle yüzdeki kırışıklıkları, rengi atmış cildi ve yara izlerini tedavi etmek için kullanılır. Tek başına veya diğer kozmetik prosedürlerle birlikte yapılabilirler.

Kimyasal peeling, cilt yenileme işlemidir. Prosedürle ele aldığınız sorunlara bağlı olarak, üç derinlikten birinde kimyasal bir peeling seçilir.

Hafif kimyasal peeling

Hafif kimyasal peeling, cildin dış tabakasını kaldırır. Sivilceleri, düzensiz cilt tonunu, ince kırışıklıkları ve kuruluğu tedavi etmek için kullanılır. Her iki hafta ile beş haftada bir hafif bir peeling yapabilirsiniz.

Orta kimyasal peeling

Cilt hücrelerini epidermisten ve orta cilt katmanınızın üst kısmının bölümlerinden çıkarır. Kırışıklıkları, sivilce izlerini ve düzensiz cilt tonunu tedavi etmek için kullanılır. İstenen sonucu elde etmek veya sürdürmek için prosedürü tekrarlamanız gerekebilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Derin kimyasal peeling

Derin kimyasal peeling, cilt hücrelerini daha da derinden temizler. Daha derin kırışıklıklar, yara izleri veya kanser öncesi büyümeler için yapılabilir. Tam etkiyi elde etmek için tekrar edilmesi gerekmez.

Kimyasal bir peeling, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yan etkilere neden olabilir:

  • Orta veya derin kimyasal peeling sonrasında kızarıklık birkaç ay sürebilir.
  • Nadiren kimyasal peeling, yüzün alt kısmında yara izine neden olabilir. Bu izlerin görünümünü yumuşatmak için antibiyotikler ve steroid ilaçlar kullanılabilir.
  • Kimyasal peeling, tedavi edilen cildin normalden daha koyu veya normalden daha açık olmasına neden olabilir. Yüzeysel peelinglerden sonra hiperpigmentasyon, derin peeling sonrasında ise hipopigmentasyon daha sık görülür.
  • Kimyasal peeling, uçuklara neden olan herpes virüsünün alevlenmesi gibi bakteriyel, fungal veya viral bir enfeksiyona yol açabilir.
  • Derin kimyasal peeling, kalp kasına zarar verebilecek ve kalbin düzensiz atmasına neden olabilecek karbolik asit kullanır. Fenol böbreklere ve karaciğere de zarar verebilir.

Kimyasal peeling herkese göre değildir. Aşağıdaki durumlarda dikkatli olunmalıdır.

  • Son altı ay içinde oral akne ilacı aldıysanız
  • Skar dokusunun aşırı büyümesinin neden olduğu çıkıntılı alanların kişisel veya aile öyküsüne sahip olmak
  • Hamile
04 Ocak 2022
98 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al