Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Kaza Tespit Tutanağına İtiraz

Kaza Tespit Tutanağına İtiraz

Kaza tespit tutanağına itiraz nasıl yapılır? Bu makalemizde konuyu ayrıntılı bir şekilde anlatalım istedik. Çünkü kaza sonrasında istedikleri sonucu alamayan sürücülerin en çok sordukları sorular arasında bu durum geliyor.

Artık kaza sonrasında sürücüler kendileri tutanak tutuyorlar ancak neler yapmaları gerektiği hususunda çok fazla bilgileri olmadığından bazen haklı oldukları halde kendilerini haksız duruma da düşürebiliyorlar. Bunun için öncelikli olarak bir sürücünün mutlaka kaza tespit tutanağı nasıl doldurulması gerekiyor bunu bilmesi şart. 

Trafikteki riskler araçların sigortalanmasıyla birlikte en aza indiriliyor. Binlerce aracın her gün trafikte ilerlediği şehirlerde ise kaza yapmadan gideceğiniz yere varabilmek çok önemli ancak sürücüler her zaman başarılı olamayabiliyorlar ve kaza ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Kaza sırasında yaşanılan stres ve korku ayrı trafikte kaybedilen zaman ayrı can sıkıyor. Fakat kaza tespit tutanağının tarafların anlaşmasıyla hazırlanabiliyor olması zaman konusunda da biraz daha işimizi kolaylaşmış durumda. 

Kaza Tespit Tutanağı Doldurma

Kaza tespit tutanağının değerlendirilmeye alınabilmesi için bir uzmanın doldurması gerekmiyor. Sadece kurallara uygun bir şekilde doldurmak yeterlidir. Doldurulan bu tutanak ister polis tarafından olsun ister sürücüler tarafından aynı resmiyeti taşıyor ancak bazı durumlarda ise mutlaka polis çağrılması gerekiyor. Bunlar ise şu şekilde sıralanabilir.

  • Sürücünün ehliyeti yoksa
  • Sürücünün ehliyeti var ama o aracı kullanması için yeterli değilse,
  • Sürücünün yaşı küçükse,
  • Sürücünün alkollü olduğundan şüphe varsa,
  • Sürücünün akli dengesinin yerinde olmadığı görülüyorsa,
  • Kaza yapan araçlardan biri resmi plakalı ise,
  • Kaza sırasında resmi kuruluşlara ait mallar zarar görmüşse,
  • Kaza sırasında üçüncü kişilere ait mallar zarar görmüşse,
  • Kaza yapan araçlardan birinin zorunlu trafik sigortası yoksa
  • Kaza sırasında ölüm veya yaralanma gibi bedensel bir zarar olmuşsa, tutanak mutlaka trafik polisi tarafından doldurulmalıdır.

Gelelim asıl başlığımızın yanıtını vermeye. Yani kaza tespit tutanağına itiraz nasıl yapılıyor.

Kaza tespit tutanakları kazanın oranını göstermez, oranı belirleyecek olan sigorta şirketleridir. Sigorta şirketi kusur oranında anlaşması halinde kusuru bulunmayan tarafa ödemesini gerçekleştirir. Eğer ki 3 iş günü içerisinde kusur oranında anlaşma sağlanmazsa o zaman sigorta komisyonunun karar vermesi istenir. Sürücünün itiraz yapabilmesi için ise Sigorta Birliği Merkezi’nin online sitesinden Kaza Tespit Tutanağı İtirazı formunu doldurması yeterli olacaktır.

25 Ekim 2019
149 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al