Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Yazlık Lastikler Ne Zaman Takılır?

Yazlık Lastikler Ne Zaman Takılır?

Otomobillerin kışlık bakımlarının yanı sıra yazlık bakımları da önemlidir. Bunun için yazlık bakımda ilk iş olarak lastiklerin değişimini yapmanız gerekiyor. 1 Nisan tarihinden itibaren yazlık lastiklerin kullanımına başlanabilir. Bunun için sürüş güvenliğini ön planda tutmak istiyorsanız bu tarihten itibaren lastiklerinizi değiştirmenizi tavsiye ederiz. Yazlık lastiklerin faydası aracın az yakmasını sağlayacağı gibi aynı zamanda yıpranma payını da daha fazla düşürecektir.

Lastikler bir aracın en önemli araçlarındandır. Her türlü mevsim koşullarına göre mutlaka değişiminin yapılması gerekir. Kışın otomobillerin yağmur, buz, kar ve soğukla mücadele etmesi sonunda yorulduğunu tahmin edebilirsiniz. Bunun içinde lastiklerle birlikte bakım zamanı da gelmiştir demektir.

Yaz Lastiğinin Özellikleri

Yaz lastikleri sıcak hava şartlarına uygun olacak şekilde tasarlanmış olan lastik çeşididir. Dört mevsim lastiklerle benzerlik gösterir. Yazlık lastikler üzerindeki desenler aracın yola daha iyi tutulmasını sağlar. Yazlık lastikler buzlu havada sürüş için uygun değildir. Çünkü hava sıcaklığının -7 derecenin altına düşmesi halinde kauçuk maddesi özelliğini yitirecektir.

Yaz Lastikleri Yakıt Tasarrufu Sağlar mı?

Yazlık lastiklerin iyi bir yol tutuyor olması yuvarlanma kabiliyetini daha çok artıracağından dolayı aracın yakıt tüketiminde önemli bir düşüş sağlanacaktır. Kışlık lastiklerin fren mesafesi yüksek artırılmış olduğundan dolayı hızdan ziyade durabilmeye odaklanmışlardır. Dolayısıyla yazlık lastiklerin yolun durumuna göre frene değil çekişe odaklanmış olduklarından dolayı da herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Kısacası yaz lastiğinin kullanımında yakıt tüketimi sağlanmış olacaktır 

Yaz Lastiği ile Kış Lastiği Arasında Ne Fark Vardır?

Yaz lastikleri havaların 7 derecenin altına düşmesiyle birlikte sertleştikleri bilinir dolayısıyla soğuk ve karlı bir havada bu lastikleri kullandığınız da beklediğiniz performansı sağlayamayacaksınız. Kış lastikleri tamamen ağır hava koşullarına göre düzenlenmiş olduklarından dolayı karşı zeminde ekstra bir çekiş gücü sağlayacaktır.

Yazın bunaltan sıcaklar zemininde çok ısınmasına neden olur. Kışlık lastikler sıcak zeminde kolay bozulurken yazlık lastikler daha dirençli olduklarından dolayı böyle bir sorun yaşanmaz. Kullanımına uygun bir şekilde hareket ettiğinizde kullanım süresi de uzun olacaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi araçlarda yazlık lastikler 1 Nisan’dan itibaren taktırılabilir.

23 Nisan 2019
164 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al