Tamamlayıcı sağlık Sigortasında 6 Soru

Tamamlayıcı sağlık Sigortasında 6 Soru

1- Özel sağlık sigortası ile tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki fark ne?

Farklar özellikle A grubu hastanelerde, özel doktor muayene imkanında ve ilaç gibi teminatlarda ortaya çıkıyor. Örneğin, özel sağlık sigortası yaptıranlar, hastane ve doktor tercihinde daha geniş bir seçim şansı elde edebiliyor.

2- Tamamlayıcı sağlık sigortasının avantajları var mı?

Özel sağlık sigortaları genelde özel hastanelerde ayakta tedavi bedelinin yüzde 80’ini öderken, tamamlayıcı sigortada ise yüzde 100’ü karşılanıyor. Yine özel sağlık sigortasında sigortalılık öncesi hastalıkların tamamı hem yatarak hem ayakta tedavilerde kapsam dışı tutuluyor. Oysaki tamamlayıcı sağlık sigortasında genelde SGK’nın ödemesini yaptığı ayaktaki tüm harcamalar sigorta şirketleri tarafından ödeniyor. Başka ifadeyle sigortalılık öncesine ait hastalıkların ayakta tedavileri de ödeniyor. Ancak tamamlayıcı poliçesi alanlar sadece SGK ile anlaşma imzalayan hastaneleri kullanabiliyorlar.

3- Kimler tamamlayıcı, kimler özel sağlık sigortası yaptırmalı?

Bu tamamen gelir ve bu gelirin sürdürülebilirliği ile ilgili. Yani bugünkü gelirin dışında önümüzdeki 10 yılların gelirini de düşünerek tercihinizi buna göre yapmalısınız.

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları

4- Tamamlayıcı sağlık sigortası her hastalığı kapsıyor mu?

Poliçenin düzenlenmesi sırasında herhangi bir hastalık istisnası tanımlanmamış ise poliçe özel şartları kapsamında şayet SGK ödüyorsa tamamlayıcı sağlık sigortası da kalan bölümü mutlaka öder.

5-Tamamlayıcı sağlık sigortasında poliçeye bazı eklemeler yapılabilir mi?

Bu şirket özelinde değişiyor. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortasında iki temel ayrım var. Bunlardan biri sadece yatarak tedavileri, ikincisi hem yatarak hem ayakta tedavileri karşılıyor. Ayakta tedavilerde kendi içinde ayrılıyor. Bazı firmalar ki sektörün genelinde bu çok yaygın 10 seferli teminat veriyor. Altı kere, yedi kere gibi… Yani bir yılda hastaneye altı kez gidiyorsunuz ve o hastalıkla ilgili SGK’nın ödemesinin ardından kalan tüm masraflar sigorta şirketince karşılanıyor. Kimisi de diyor ki (bunu sadece bir şirket yapıyor) ben SGK’nın ödemediği üste kalan kısmın sadece 1000 TL’sini öderim.

6-Tamamlayıcıda sigorta şirketi değiştirme hakkımız var mı?

Var ve üstelik aynı haklarla geçiş hakkı olacak. Ama bu konu da şirket politikalarıyla bağlantılıdır. Şirketler sizden gelen geçiş talebini alırlar, ilgili hangi şirketten geçiyorsa o şirketten hasar geçmişini isterler ve o hasar geçmişine bakarak, karar verirler. “Aynı şartlarla yaparız; bu şartlarla olmaz veya daha iyi şartlarla yaparız” diye bildirimde bulunurlar. Bu tamamen o şirketin politikasıyla ilgilidir.

18 Nisan 2020
197 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al