Karayollarında Uyulması Gereken Kurallar

Karayollarında Uyulması Gereken Kurallar

Sağlıklı bir trafik açısından Karayollarında ilgili kurallara uymak büyük önem taşıyor. Kurallara uymak bir ahlaki gerekliliktir, uymadığınız zaman da kendinizin ve karşınızdakinin can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktasınız. Bu kurallara siz dikkat etmediğiniz takdirde devlet tarafından uygulanan yaptırımlara maruz kalırsınız.

Karayollarının en temel kurallarının başında uygun şeritte ilerleme zorunluluğu gelir. Trafiğe tehlikeye atmamak kendi bulunduğunuz şeritten gitmeye özen göstermeniz gerekir.

Karayolları trafiğe açık alanları ifade etmektedir. Bu alanlardan sürücülerde yayalarda yararlanmaktadır her şeyin kurallar çerçevesinde yapılması sonrasında düzenli bir trafik akışı yakalanmaktadır. Trafiğe çıkmadan önce iyi bir eğitim almak gerekiyor hangi yollarda ne gibi adımlar atılmasını iyi bilmek gereklidir. Ana yollarda geçiş üstünlükleri, tali yollarda nasıl ilerlemek gerektiği ve geçiş hakkı gibi kavramaları iyi bilmeden trafiğe çıkmak doğru olmaz. Yollarda ilerlerken hem bilgilerimize hem de trafik levhalarına göre hareket etmek en doğru olanıdır.

Trafik levhalarının yönlendirmelerini dikkate alarak ilerlersek olası kazaların önüne geçmiş oluruz. Özellikle şehir içleri içerisinde yer alan taşıt yolu, yaya yolu, bölünmüş yollar, bisiklet yolu gibi kavramlara dikkat ederek ilerlemek gerekir kimsenin yol ihlali yapmaya hakkı yoktur. Aksi takdirde bir takım cezalar uygulanmaktadır.

Yol tek şeritli ise aracımızı en sağdan sürmek zorundayız. Yol çok şeritli olarak devam ederse trafiğe en uygun şeritte hareket etmemiz gerekir. Araç sahiplerinin düzenli ve güvenilir şerit alışkanlığı kazanması önemlidir.

Karayollarında Trafik Sigortası Zorunluluktur.

Karayollarında dikkat edilmesi gereken kuralların bir tanesi de trafik sigortasıdır. Trafik sigortası üçüncü şahısları maddi ve manevi olarak koruma altına alır. Bunun için trafikte seyir halinde olan her aracın mutlaka trafik sigortasının olması gerekir. Sigortanın olmaması durumunda ise karşılaşılacak olan yaptırımlar kabul edilmiş olur. Aracınız trafikten men edilir, size ve araca ceza kesilir. Aracınız otoparka çekildiği gibi tekrar alabilmeniz içinde belirttiğimiz ücretlerin hepsini yatırmak zorunda kalırsınız. Bu da aracınıza yeniden ulaşabilmek için trafik sigortanızı mutlaka yaptırmayı zorunlu tutar. Bir aracın trafik sigortasının olmaması onun satışına engel bir durumdur. Bu nedenle aracınızla ilgili olarak gerekli tüm önlemleri almanız gerekir.

21 Nisan 2020
71 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al