Karaciğerinize İyi Gelen 7 Yiyecek

Karaciğerinize İyi Gelen 7 Yiyecek

Karaciğer protein, kolesterol ve safra üretmekten vitamin, mineral ve hatta karbonhidrat depolamaya kadar çeşitli temel görevleri yerine getirir.

Aynı zamanda alkol, ilaçlar ve metabolizmanın doğal yan ürünleri gibi toksinleri de parçalar. Karaciğerinizi iyi durumda tutmak, sağlığı korumak için önemlidir. Karaciğerin korunmasını sağlayabilmek için ise aşağıdaki yiyecekleri tüketmek faydalı olacaktır.

1. Kahve

Kahve, karaciğer sağlığını geliştirmek için içebileceğiniz en iyi içeceklerden biridir. Araştırmalar, kahve içmenin karaciğeri hastalıktan koruduğunu göstermiştir. Kahve ayrıca iltihabı azaltır ve antioksidan seviyelerini artırır. Antioksidanlar vücutta doğal olarak üretilen ve hücrelere zarar verebilen zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirir

2. Çay

Çayın genel olarak sağlık için faydalı olduğu düşünülmektedir, ancak kanıtlar karaciğer için özel faydaları olabileceğini göstermiştir. Farelerde yapılan bir çalışma, siyah çay ekstresinin yüksek yağlı diyetin karaciğer üzerindeki olumsuz etkilerinin çoğunu ve ayrıca karaciğer sağlığının iyileştirilmiş kan belirteçlerini tersine çevirdiğini göstermiştir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

3. Greyfurt

Greyfurt, karaciğeri doğal olarak koruyan antioksidanlar içerir. Greyfurtta bulunan iki ana antioksidan naringenin ve naringindir. Greyfurtun koruyucu etkilerinin iki şekilde ortaya çıktığı bilinmektedir. Bunlardan birincisi iltihabı azaltmak ikincisi ise hücreleri korumaktır.

4. Yaban Mersini ve Kızılcık

Yaban mersini ve kızılcık, meyvelere kendine özgü renklerini veren antioksidanlar olan antosiyaninler içerir. Bu meyveleri 3–4 hafta tüketmek karaciğeri hasardan korudu. Ek olarak, yaban mersini bağışıklık hücresi tepkisini ve antioksidan enzimlerin artmasına yardımcı oldu.

5. Üzüm

Üzüm, özellikle kırmızı ve mor üzümler, çeşitli faydalı bitki bileşikleri içerir. Hayvan ve bazı insan çalışmaları, üzüm ve üzüm çekirdeği özünün karaciğeri hasardan koruduğunu, antioksidan seviyelerini artırdığını ve iltihapla savaştığını göstermektedir.

6. Pancar Suyu

Pancar suyu, kalp sağlığına fayda sağlayan ve oksidatif hasarı ve iltihabı azaltabilen betalain adı verilen bir nitrat ve antioksidan kaynağıdır. Pancar suyu, doğal detoksifikasyon enzimlerini artırırken karaciğeri oksidatif hasar ve iltihaptan korur.

7. Turpgillerden Sebzeler

Brüksel lahanası, brokoli ve hardal yeşillikleri gibi turpgillerden sebzeler, yüksek lif içeriği ve kendine özgü tadı ile bilinir. Brokoli ve Brüksel lahanası gibi turpgillerden sebzeler, karaciğerin doğal detoksifikasyon enzimlerini artırabilir, onu hasardan korumaya yardımcı olabilir ve karaciğer enzimlerinin kan seviyelerini iyileştirebilir.

15 Aralık 2020
295 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al