Karaciğer Nakli Nedir?

Karaciğer Nakli Nedir?

Karaciğer nakli, artık düzgün çalışmayan bir karaciğeri alıp, ölmüş bir donörden alınan sağlıklı bir karaciğeri veya canlı bir vericiden sağlıklı bir karaciğerin bir kısmını alarak yapılan cerrahi bir prosedürdür.

Karaciğeriniz en büyük iç organınızdır ve aşağıdakiler dahil birçok kritik işlevi yerine getirir:

  • Besinleri, ilaçları ve hormonları işlemek
  • Vücudun yağları, kolesterolü ve yağda çözünen vitaminleri emmesine yardımcı olan safra üretimi
  • Kan pıhtılaşmasına yardımcı olan proteinler yapmak
  • Kandaki bakteri ve toksinlerin uzaklaştırılması
  • Enfeksiyonu önlemek ve bağışıklık tepkilerini düzenlemek

Karaciğer nakli genellikle son dönem kronik karaciğer hastalığı nedeniyle önemli komplikasyonları olan kişiler için bir tedavi seçeneği olarak yapılabildiği gibi sağlıklı bir karaciğerin ani yetmezliği gibi nadir durumlarda da bir tedavi seçeneği olarak tercih edilebilir.

Karaciğer nakli için bekleyen insan sayısı, mevcut vefat etmiş donör karaciğerlerinin sayısını büyük ölçüde aşıyor. Bunun içinde karaciğer nakli yapılabilecek bir donör bulmak oldukça zordur.

Canlı verici, ölmüş donör karaciğerinin bulunmasını beklemeye bir alternatiftir. Yani canlı verici karaciğer nakli mümkündür, çünkü insan karaciğeri, organın bir kısmının cerrahi olarak çıkarılmasından kısa bir süre sonra yenilenir ve normal boyutuna geri döner.

Karaciğer nakli, durumu diğer tedavilerle kontrol edilemeyen karaciğer yetmezliği olan kişiler ve karaciğer kanseri olan bazı kişiler için tedavi seçeneğidir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Karaciğer Yetmezliği

Karaciğer yetmezliği hızlı veya uzun bir süre boyunca gerçekleşebilir. Birkaç hafta içinde hızla ortaya çıkan karaciğer yetmezliğine akut karaciğer yetmezliği denir. Akut karaciğer yetmezliği, genellikle belirli ilaçlardan kaynaklanan komplikasyonların bir sonucu olan nadir durumdur.

Karaciğer nakli akut karaciğer yetmezliğini tedavi edebilse de, daha çok kronik karaciğer yetmezliğini tedavi etmek için kullanılır. Kronik karaciğer yetmezliği aylar ve yıllar içinde yavaş yavaş ortaya çıkar.

Kronik karaciğer yetmezliği çeşitli durumlardan kaynaklanabilir. Kronik karaciğer yetmezliğinin en yaygın nedeni siroz hastalığıdır. Siroz oluştuğunda, skar dokusu normal karaciğer dokusunun yerini alır ve karaciğerin düzgün çalışmamasına neden olur. Karaciğer naklinin en sık nedeni sirozdur. Sirozun başlıca nedenleri şunlardır:

  • Hepatit B ve C.
  • Aşırı alkol tüketimi
  • Karaciğerde yağ birikerek iltihaplanma
  • Karaciğerde aşırı demir birikmesine neden olan hemokromatozis ve karaciğerde aşırı bakır birikmesine neden olan Wilson hastalığı gibi karaciğeri etkileyen genetik hastalıklar.
04 Nisan 2021
26 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al